Sıfır otomobillerde hurda indirimi ne kadar oldu? ÖTV ve KDV indirimi ne zamana kadar devam edecek?

Yaklaşık 8 ay önce uygulamaya alınan ÖTV ve KDV, araç alım satımda büyük hurda indirimi imkanı sunuyor. 16 yaş ve üzerindeki motorlu araçların hurdaya çıkarılıp yeni araç alımında uygulanacak ÖTV indirimi 10 bin TL'den 15 bin TL'ye çıkartıldı. Ticari araçlardan alınan yüzde 18 KDV oranı da 30 Haziran tarihine kadar yüzde 1 olarak yansıtılmaya devam edecek.

EKONOMİ 15.06.2019, 13:04 15.06.2019, 13:59
Sıfır otomobillerde hurda indirimi ne kadar oldu? ÖTV ve KDV indirimi ne zamana kadar devam edecek?

16 yaş ve üzerindeki motorlu taşıtların ihraç edilmesi ya da hurdaya çıkarılmasına bağlı olarak, aynı cins yeni bir aracın ilk alımında uygulanacak ÖTV indiriminin üst sınırı 10 bin liradan 15 bin liraya çıkarıldı. Bahsedilen nitelikte aracı olanlar ise sitelerden araçlarını 4 ila 10 bin TL'ye kadar satışa çıkardı. ÖTV ve KDV indirimlerinden yararlanarak araç alacakları ise 20 bin TL'nin üzerinde bir indirim bekliyor. Bu da şu an piyasadaki en uygun aracın fiyatını 55 bin TL'ye kadar düşmesi anlamına geliyor. 

ÖTV NEDİR?

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), belirli mal veya ürünler üzerinden maktu veya oransal olarak alınan bir harcama vergisidir. İlk olarak Avrupa Birliği ile uyum çerçevesinde yapılan kanun değişiklikleriyle gündeme gelmiş ve yine aynı amaçla 2002 yılında 4760 sayılı kanun ile kabul edilmiştir. Avrupa Birliği'nde bu verginin uygulanmasındaki amaç, gelir elde etmekten ziyade sosyal fayda sağlamaktır. Bu nedende ÖTV, lüks (mücevher, kürk vb.),sağlığa zararlı (alkol, sigara vb.),çevreye zararlı (benzin vb.) mallara uygulanır.

ÖTV, KDV gibi aynı malın her el değiştirmesinde doğmaz. Malın ithal edilmesi veya üretilen malın ilk alıcısına teslimi nedeniyle ÖTV doğar. Motorlu taşıtlarda ise nihai tüketici adına ÖTV ödemek gerekir. Verginin mükellefi ithalatçılar ve ilk satıcılar olmaktadır. ÖTV aslında, 1950'li yıllardan başlayarak uzun yıllar uygulanan 'İstihsal Vergisi'nden başka bir şey değildir.

Kanuna ek 4 ayrı tarifede yer alan ürünlerin vergilendirilmesi esastır. 1 sayılı tarife, akaryakıt ve yağ türevlerini vergiler, eski Akaryakıt Tüketim Vergisi yerine 2 sayılı tarife, taşıtları vergiler, eski Taşıt Alım Vergisi yerine 3 sayılı tarife, tütün ve alkol türevlerini vergiler, eski Ek KDV yerine 4 sayılı tarife, beyaz ve kahverengi eşyalar ve türevlerini vergiler, eski Lüks KDV yerine gelmiştir.

ÖTV İNDİRİMİ NE ZAMAN SONA ERECEK?

Yıl sonuna kadar sürdürülecek indirimler kapsamında, motor hacmi 1600 cc altında ve ÖTV matrahı 70 bin TL altındaki otomobillere uygulanan yüzde 45 oranındaki ÖTV yüzde 30, 1600 cc altındaki motor hacmine sahip, ÖTV matrahı 70 bin TL ile 120 bin TL aralığında olan otomobillere uygulanan yüzde 50 oranındaki ÖTV ise yüzde 35 şeklinde uygulanıyor.

ÖTV+KDV İNDİRİMİ: 17 BİN 700 TL

Son alınan kararla önceden 10 bin TL olarak belirlenen limitin yükseltilmesi 800 TL’lik KDV indirimini de 1700 TL’ye çıkmış durumda. Hurda araç indiriminde 15 bin TL'lik indirim üst limitinden yüzde 18'lik KDV'de düşürüldüğünde rakam 17 bin 700 TL seviyesine çıkıyor.

HURDA ARAÇLAR DEĞERE BİNDİ

16 yaş ve üzerindeki araçların hurdaya ayrılması halinde ilk etapta 10 bin TL olarak açıklanan ve geçtiğimiz günlerde 15 bin TL'ye çıkarılan limit sonrası hurda araç vasfındaki araçlar da bir kez daha değere bindi. Bahsedilen nitelikleri kapsayan çok sayıda araç, fiyatları 4 ile 10 bin TL arasında değişen oranlarla ikinci el ilan siteleri üzerinden satışa çıkarıldı.

Yorumlar (2)
fatma ozcakir 5 ay önce
istiyom
CEM ÇAKAR 5 ay önce
2001 Kango var hurda teşviginden yararlanmak istiyorum ama haciz var hurda teşviginden yararlanabilirmiyim acaba