Sigara Zammı Hakkında Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan Açıklama!

Cumhuriyet Halk Parti'li (CHP) Ömer Fethi Gürer tarafından Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın yanıtlaması istenen soru önergesine Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yanıt verdi. Sigaraya yapılan son zamlar hakkında süreç değerlendirmesi talep edildi. Bakan Albayrak'ın yanıtı Ömer Fethi Gürer'in tepkisine neden oldu. Peki Bakan Albayrak sigara zammı hakkında ne dedi? İşte sigara zammı konusunda yaşanan son gelişmeler.

EKONOMİ 13.08.2019, 16:36
Sigara Zammı Hakkında Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan Açıklama!

Türkiye'de sigara paketi başına 3 TL'ye varan zam yapıldı ve sigara zammı Türkiye Büyük Millet Meclisine (TBMM) taşındı.

Cumhuriyet Halk Parti'li (CHP) Ömer Fethi Gürer, sigara zamları ve artan fiyatların kaçak sigara tüketiminin artırıp, artırmadığı konusunda Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın cevaplaması istemiyle yazılı soru önergesini sundu.

Gürer'in Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yardımcısı Fuat Oktay'a sunduğu soru önergesine yanıt veren Bakan Albayrak sigara zammı hakkında;

"Ülke genelinde yapılan yaygın ve yoğun denetimler neticesinde yasadışı sigara yakalama rakamlarında artış, kaçak sigara kullanım oranlarında ise düşüş yaşanmaktadır." dedi.

Diğer yandan Bakan Albayrak soru önergesinde yer alan diğer sorulara cevapsız kaldı.

CHP'Lİ GÜRER'DEN AÇIKLAMA GELDİ

Konu hakkında Bakan Albayrak'ın cevabına yönelik olarak değerlendirmede bulundu ve;

 "Bakanın yanıtında görüldüğü üzere, yasa dışı sigara yakalama rakamlarında artış görülmüş. Bakanın bu cevabı esasen kaçak sigaranın ülkemizde varlığının itirafı gibidir.

Kaçak sigara ülkemize nereden, nasıl, hangi yollarla gelmektedir? Ayrıca sorularımız yanıtlansaydı gerçek açığa çıkacaktı." dedi.

Verilerin saklanması konusunda tepkide bulunan Gürer;

"Veriler eğer saklanıyorsa orada sorunun varlığı gizlenmek isteniyor demektir. Kaçak sigaranın yakalanması, kaçak sigara kullanımı azaldı sonucunu vermez.

Kaçak sigara kullanımının azaldığı ispatı nedir? Bakan yanıtları, sorulara açık yanıt verilinceye kadar anlamsızdır." dedi.

SORU ÖNERGESİ METNİ

CHP'li Gürer'in soru önergesinde yer alan sorular şu şekildeydi;

Hükümetin sigaradan alınan vergileri arttırmasına paralel olarak sigara satışlarında azalma görülmekte midir?

2015, 2016, 2017 ve 2018 yıllarında ülkemizde tüketilen sigara miktarı ne kadardır?

2009 ve 2018 yıllarında sigaradan alınan vergi oranları nedir?

Artırılan vergilerle beraber kayıt dışı kaçak sigaraların tüketimindeki artışla ilgili bir araştırma yapılmış mıdır?

Yapıldıysa kaçak sigaralardan dolayı devletin yaşadığı vergi kaybı ne kadardır?

2009 ve 2018 yıllarında ele geçirilen kaçak sigara miktarları yıl bazında ayrı ayrı olmak üzere ne kadardır?

Ülkemizdeki tütün üretimi miktarı 2009 ve 2018 yıllarında ayrı ayrı olmak üzere ne kadardır?

Ülkemizde en çok hangi illerde tütün üretimi yapılmaktadır?

Yorumlar (22)
Eşref TÜZÜN 4 ay önce
Sigara zammı korkunç ben içmiyorum fakat içene üzülüyorum böyle zam olmaz
Galip Avcı 4 ay önce
2002 yılından beri AKP ye oy verdim.Ama artık oy yok.2023 yılında sandık geliyor.Bit Tiryaki olarak 2 sene önce 6 TL ye içtiğim sigara 15 TL oldu.bana bu zammı reca görene oy köy yok.Sigarayi bırakmayı en az 10 kere denedim olmadı.oy yok.Akli olan kendini soyana oy vermesin.kendini soyan dedim evet.birini soymak sadece silahla olmaz.yediğine içtiğine zam yapmak ta resmi bir soygundur bence.
Ayhan 4 ay önce
Sigara ve içkiye yapılan zamlar sayesinde çoğu insan kimyacı oldu bu nedir zam zam zam insanları düşünmüyorsunuz sadece cebinize ne kadar daha para atabilirim derdindesiniz yazıklar olsun diyorumm
Türk 4 ay önce
Ulan Bülent memurum diyorsun ama yazı yazmayı bilmiyorsun. Sigara zamından devlete eleştiri yapacağına istifa et, sen bu devletin memurluğunu hak etmiyorsun.
Bulent 4 ay önce
Yorum u okumadım.bır memurum.tek basıma çalısıyorum 3çocuk .garı sıgara içiyor.ben içiyprum ev kira.eee oğlan dersane, 2cocuk okula.istedıgımiz okula gıtmek için ikamet degişiyor.1200tl de oradan geçirdiniz.elektrik 300 su 70 cep tel 100 araba yakıt 200vergı 400trafık cezası kösüyonuz 250/300en az,kurban en az2000 pszar harcı haftalık200tl den en az 800ayda.kredı 2000tl .neddi.bebım kafa basmıyo nssıl geçiniyorum.sen bana 3500 verıyon .ben sana 5000 veriim..şu evi sen geçindir.daha yetmiyormuş gibi zam yapıyon .........a....k....o...ç.
Emekli 4 ay önce
Sayin berat albayrak habire herseye aciklik getiriyorsunda emekliye yuzde 5 zam verirken utanmiyorsunuz kayinpederinle birlik bizleri aptal zannettiniz dimi bekle bunun 2023 seneside var ondan sonra bizde aciklik getiricez sana ve kayimpederine ekonominin icine ettiniz yandas kayirmaktan ben sizlerden utaniyorum siz kendinizden utaniyormusunuz
Ahmet 4 ay önce
Bende akp kurulduğundan beri oy verenler denim artık yeter dünyanın hiç bir yerinde görülmemiş tir hükümet vatandaşının cebine göz dikmesi malesef akp bu niyette akp ye oy yok artık bitti
Emre han 4 ay önce
Valla bir kac arkadasin da dedigi gibi insanlari kimyager yaptiniz kacakci yaptiniz.Bakiyorum bir dunya yerde insanlar ickilerini kendileri yapiyor.Sigara desen kacakciligi tesfikten baska bisey degil.Bu isin sonu ancak yasa disi islere tesfikten baska bisey degildir.
Elvan Cigerci 4 ay önce
Yahu "Kacak sigara icme,askerine sıkma" gibi bir slogan vardi simdiler de bu artik tam tersi.Kacak ic kardesim dercesine.Yapmayin Allah askina 20 bandinda sigarami olur insanlarin icip icmemesini siz belirleyemezsiniz benim icecegim sogaraya sen karisamazsin
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın