Son Dakika: AK Parti Taşeron Kadro Konusunda Sınıfta mı Kaldı?

Taşeron kadro meselesinin çözümü için yeni hükümetin kurulması bekleniyor. Peki Taşerona kadro verilmesi konusunda işçilerin görüşleri neler? Yeni hükümet "özel sözleşmeli personel" statüsünü "kadro" 'ya çevirir mi? , 1 kasım sonrası işten çıkarılacak mı? soruların yanıtı kamu haber sitesinde

EKONOMİ 23.05.2016, 15:27 23.05.2016, 13:14
Son Dakika: AK Parti Taşeron Kadro Konusunda Sınıfta mı Kaldı?
 Taşeron yeni hükümeti bekliyor

Taşeron işçilerin kamuda istihdamına yönelik çalışmalarda sona gelindi ve taslak neredeyse tamamlandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sn. Süleyman Soylu kısa zaman önce yaptığı açıklamada söz konusu çalışmaların "%99.9"'unun tamamlandığını ve kısa zaman içerisinde meclise gönderileceğini dile getirmişti.

Taşeron işçilerin kadro meselesi uzun zamandır gündemde fakat gerekli adımlar yeni yeni atılıyor.Ama atılan adımların taşeron işçileri memnun ettiği pek söylenemez. Taşeron işçilerin kamuda istihdamı için AK Parti hükümeti seçim öncesinde "720 bin taşeron kadrolu olacak" vaadinde bulunmuştu. Daha sonra yapılan açıklamalar sonrasında taşeron işçilerin kamuda istihdamı için devlet içerisinde yeni bir statü oluşturulacağı ve bu statünün adının "özel sözleşmeli personel" olacağı öğrenilmişti. Ayrıca kamuda istihdam sürecinde söz konusu statüye erişmek isteyen taşeron işçiler kurumlar tarafından sınava tabi tutulabilecek. 

Tüm bu gelişmelerin ışığında taşeron işçilerin kamuda istihdamına yönelik çalışmalar henüz meclise gelmemişken yeni bir süpriz yaşanıp yaşanmayacağı ise bilinmiyor. Binali Yıldırım hükümetinin taşeron işçilerin yüzünü güldürecek bir değişiklik yapıp yapmayacağı ise henüz bilinmiyor. 

1 Kasım sonrası işe giren taşeron işçiler ise söz konusu istihdam politikasından ötürü oldukça tedirgin.Bilindiği gibi devlet artık taşeron üzerinden personel çalıştırmayacak. Peki 1 kasım sonrasındaki taşeron işçilerde kamu kurumlarında istihdam edilmeyecek denildiğine göre bu çalışanlar işlerinden mi olacak? . Ayrıca sınav şartı kimlere ve hangi durumlarda uygulanacak? Tüm bu sorular muallakta beklemeye devam ederken, AK Parti 'de yeni hükümet için gerekli çalışmalar da devam ediyor. MKYK dün belirlendi ve bir çok ağır top MKYK dışında kaldı. 

AK Parti Taşeron konusunda sınıfta kaldı mı? Bunu taşeron işçilerin yanıtlaması daha doğru olur. 

Emekçi kardeşlerimizin her türlü problemini kamupersoneli.net olarak paylaşmaya, haberleştirmeye devam edeceğiz. Kamu kurum ve kuruluşlarında yaşadığınız her türlü sorun ve problemleri bizlerle paylaşarak haberleşmesini sağlayabilirsiniz. Yorumlarınızı sayfanın altında bulunan yorum kısmından kolaylıkla yapabilirsiniz.

Kamupersoneli.net | Ankara
Yorumlar (47)
Ahmet 3 yıl önce
Fazla naz aşık usandırır . 2 milyon suriyeliye ev sahipliği yapan güç lü bir ülkeysek hakkıyla çalışan taşerona kadro vermek için bütçesi olmayan fakir bir ülkemiyiz?
taşeron 3 yıl önce
maalesef taşeron konusunda ak parti hükümeti sınıfta kaldı,taşeronlar her zaman kamuda 2.sınıf insan muamelesi görüyor,bu sorunun ivedilikle çözülmesi gerekiyor,siyasi sebeplerle işten çıkarılma son bulmalı,iş güvencesi olması lazım,maaş ve diğer sosyal haklar zamanla iyileştirilir,kamudaki memur-taşeron ayrımının bir an önce son bulmasını istiyoruz,yeni başbakanımız sayın BİNALİ YILDIRIMA taşeron konusunda güveniyoruz,en kısa zamanda kadromuzu istiyoruz,
irfan 3 yıl önce
25 mayis son haydi binali yildirim umutlarim sana kaldi
köleliğe devam mı? 3 yıl önce
Asıl mesele resmen kölelik olarak kullanılan taşeron sistemin son bulup bulmayacağı?Aynı işi yapıp farklı ücretlendirmenin adaletle uzaktan yakında alakası yok sanırım.Ayrıca önce kadro diyip sonra 3 er yıllık sözleşmeli personele devşirmekde bana kalırsa amiyane tabirle kıvırmak olur.Verilen söz tutulsun
Taşeron 3 yıl önce
Hayırlı olsun denildi milleti sevince bogdular kadro dediler sonra özel sozlesmeli v.s v.s bu müjdeyi verdikten sonra kac kişi işten çıkarıldı ve bizlerde haala kısım amirlerimizin bizleri keyfi geregi cikartilma endisesi ile yasiyoruz herturlu eziyete maruz kaliyoruz köle diye dalga geciyorlar bulundugum kamu kurumunda 2 yıldır calismaktayim 2 yilda ilk defa 3 gun rapor aldim yemedigim fırça da kalmadi tutanakta köle muamelesi goruyoruz hangi memlekette yasiyoruz kendi vatanimizda köle muamelesi görüyoruz simdi soruyorum kac kisi işinden oldu
mutlu akcay 3 yıl önce
bari mahkeme kararlarını adil bir şekilde onasaydınız.boşuna oy verdik.rezil durumdaydık iyice rezil olduk.taşeronunuz batsın yeter artık..
Ahmet 3 yıl önce
Fazla naz aşık usandırır . 2 milyon suriyeliye ev sahipliği yapan güç lü bir ülkeysek hakkıyla çalışan taşerona kadro vermek için bütçesi olmayan fakir bir ülkemiyiz?
Htc 3 yıl önce
Bence olsa bile ismi değişecek maasalarda bi değişiklik olmayacak mıs. ne anladık.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın