Son Dakika! Dolar ve Euro Kurunda Sert Düşüş, Dolar Neden Düşüyor?

Dolar ve Euro kuru yaşanan olumlu gelişmelere bağlı olarak düşmeye devam ediyor. Detaylar haberimizde...

EKONOMİ 01.10.2018, 13:59 01.10.2018, 15:48
Son Dakika! Dolar ve Euro Kurunda Sert Düşüş, Dolar Neden Düşüyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan Almanya gezisinde yaşanan olumlu gelişmeler ve yabancı yatırımcılar tarafından ılımlı açıklamalar yapılması gibi nedenlere bağlı olarak dolar kuru düşmeye devam ediyor. 

Avrupa Birliği tarafından dolara alternatif bir para birimi geliştirileceği haberinin yayılmasının da etkisi ile dolar kuru düşüşünü sürdürüyor. 5,90 lira seviyesinin altına gerileyen dolar kuru şu anda 5,87 lira alış ve 5,93 lira satış fiyatı üzerinden işlem görmeyi sürdürüyor. 

1 Ekim 2018 Anlık Dolar Kuru 

Sabah saatlerinde dolar kuru günü 6 liranın üzerinde başlamıştı ancak yaşanan gelişmelerin ardından dolar kurunda beklenen düşüş meydana geldi ve dolar kuru yine 6 liranın altına geriledi. 

Dolar Neden Düşüyor?

Dolar kurundaki düşüşün en önemli nedeni son dönemde yabancı yatırımcılar tarafından yapılan olumlu açıklamalar olarak gösterildi.

Yine buna ek olarak Amerika ile Türkiye arasındaki krizin aşılması, iki ülkenin yapmış olduğu olumlu açıklamalar, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan yeni ekonomik programın kabul görmesi, Merkez Bankası faiz artırma kararı ve Kanal İstanbul projesinin pek çok yabancı ülkeden milyon dolarlık teklifler alması dolar kuru üzerindeki baskıyı azaltarak düşüş sürecini hızlandırdı. 

Kamupersoneli.net - Ankara 

Yorumlar (0)