Son Dakika! TCMB Yeni Faiz Kararını Açıkladı, Dolar Sert Fırladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, bugün saat 14.00'da politika faiz kararını açıkladı. Nisan ayı Para Politikası Kurulu toplantısı kararına göre MB politika faizini yüzde 24 seviyesinde sabit tuttu. Faiz kararı ardından dolar ve ekonomi piyasaları tansiyon yükseltti. Dolar 5,95 seviyesine kadar çıktı.

EKONOMİ 25.04.2019, 14:03 25.04.2019, 14:21
Son Dakika! TCMB Yeni Faiz Kararını Açıkladı, Dolar Sert Fırladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, bugün saat 14.00'da politika faiz kararını açıkladı. Açıklamanın hemen ardından doalrın 5,95'li seviyelere geldiği gözlendi.

Merkez Bankası'nın açıklamasından satır başları:

Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 24 düzeyinde sabit tutulmasına karar vermiştir.

Son dönemde açıklanan veriler ekonomideki dengelenme eğiliminin devam ettiğini göstermektedir. Dış talep nispeten gücünü korurken finansal koşullardaki sıkılığın da etkisiyle iktisadi faaliyet yavaş bir seyir izlemektedir. Cari dengedeki iyileşme eğiliminin sürmesi beklenmektedir.

İç talep gelişmelerine bağlı olarak enflasyon göstergelerinde bir miktar iyileşme gözlenmektedir. Bununla birlikte, gıda fiyatları ve ithal girdi maliyetlerindeki artışlar ile enflasyon beklentilerindeki yüksek seyir fiyat istikrarına yönelik risklerin devam ettiğini göstermektedir. Bu çerçevede Kurul, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir.

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünü etkileyen unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek, parasal duruş enflasyonu hedeflenen patika ile uyumlu seviyelerde tutacak şekilde belirlenecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.

Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır.

Yorumlar (0)