Sosyal Güvenlik Kurumu'dan (SGK) Almadığınız Ödemeler Olabilir!

Binlerce hak sahibi, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından farklı adlar altında yapılan ödemeleri haberleri olmadığı için almıyorlar. Detaylar haberimizde...

Sosyal Güvenlik Kurumu'dan (SGK) Almadığınız Ödemeler Olabilir!

Vatandaşlara Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından farklı alanlarda ödemeler yapılıyor. Ancak hak sahipleri SGK'nın yapmış olduğu bu ödemelerden haberleri olmadığından dolayı paralarını unutuyorlar. 

Sosyal Güvenlik Kurumu'nda bu zamana kadar alınmayan bu ödemelerin tutarları ise yaklaşık 5 milyon lira. Peki SGK tarafından yapılan ödemeler hangi alanlarda yapılıyor ve kimler bu ödemeleri alabiliyor. İşte detaylar,

SGK TARAFINDAN YAPILAN CENAZE YARDIMI

Eğer bir kişi 1 yıl (360 gün) boyunca Sosyal Sigortalar Kurumu'na prim ödemişse, kişi vefat ettiğinde yakınlarına cenaze yardımı ödemesi yapılıyor. Cenaze yardımı ödemesinde önelik kişinin eş ve çocukları olurken eğer eş ve çocukları yoksa nne, baba veya kardeşleri bu ödemeyi almaya hak kazanıyor.

Peki cenaze yardımı ödemesine nasıl başvuru yapılıyor?

Cenaze yardımı için, Sosyal Güvenlik Kurumu'na dilekçe ile başvurmak gerekiyor. 

İSTİRAHAT ÖDEMESİ YAPILIYOR

Sigortalı çalışan bir kişi, meslek hastalığına yakalanır veya iş kazası geçirirse istirahat ödemesi almaya hak kazanır. İstirahat ödemesini de ayrıca işveren değil Sosyal Güvenlik Kurumu yapar. Hastalanan veya kaza geçiren kişi hastaneden aldığı rapor doğrultusunda SGK başvuru yapar. SGK istirahat ödemesini son 3 aylık kazanca göre yapar. Bu ödemeyi ayrıca Bağkur olan vatandaşlarda alabilir. 

ANNEYE EMZİRME ÖDENEĞİ

Doğum yapmış bir anneye devlet emzirme ödeneği yapar. Emzirme ödeneği almak için anne veya babadan birinin 120 günlük sigorta priminin yatmış olması yeterlidir. Emzirme ödeneğinin almak için  SGK il müdürlüğü veya sosyal güvenlik merkezine 5 yıl içinde başvuru yapılabilir.

SGK'DAN TOPLU PARA ÖDEMESİ

Sosyal Güvenlik Kurumu, belirli bir süre sigorta primi yatırmış ancak daha sonra çeşitli nedenlerde dolayı ödemelerine devam etmeyen vatandaşlara yatırdıkları tutarları geri ödüyor. Yatırılan sigorta primi SGK tarafından toplu şekilde ödenirken bu ödeneği almak için Sosyal Güvenlik Kurumu'na dilekçe ile başvuru yapmak yeterli oluyor.

DOĞUM İZNİ ÖDEMESİ

Doğum yapacak bir anne, doğumdan önce veya sonra izin kullanmışsa çalışmadıkları sürenin parasını alabiliyor. SGK tarafından asgari ücretli bir anneye doğum izni ödemesi olarak 4425 lira ödeme yapılıyor. Hak sahibi bu ödeneği PTT veya Ziraat Bankası aracılığıyla alabiliyor. 

YETİM MAAŞI ALAN KIZ ÇOCUKLARINA ÇEYİZ ÖDEMESİ

SGK tarafından ödemesi yapılan çeyiz maaşı SSK veya Bağkurlu anne veya babasının vefatı nedeniyle yetim maaşı alan kız çocuklarına veriliyor. 
Kız çocukları evlendikleri zaman maaşları kesilir ancak çeyiz maaşı ile kesilen maaşın 2 yıllık tutarı kız çocuğuna peşin olarak ödenir. Çeyiz maaşı için başvurular SGK merkezlerine yapılıyor.

SGK YOL VE GÜNDELİK ÖDEMESİ

Sigortalı tıbbi (organ nakli, kanser tedavisi, acil gibi haller) veya zorunlu bir nedenden dolayı yerleşim yeri dışında başka bir hastaneye sevki gerekiyorsa SGK yolluk ödemesi yapıyor. Yol ve gündelik ödemesi hak sahibin kendisine veya anne, baba, eş ve çocuklara PTT aracılığıyla yapılıyor. Yolluk ödemesine başvurular SGK il müdürlükleri ve sosyal güvenlik merkezlerine yapılıyor.

Kamupersoneli.net - ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE