15 Eylül 2020 Salı 15:29
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı 1300 TL yardım dağıtıyor!

Devlet evde bakım parasından, asker ailesinden eşi vefat eden kişilere kadar pek çok kişi yardım ödemesi yapmaya devam ediyor. Milyonlarca kişiye verilen bu destekler sayesinde, vatandaşlar özellikle andemi döneminde geçimlerini daha kolay bir şekilde sağlayabiliyor. Ailelere verilen bu desteklerden bir tanesi de doğum parası, çocuk yardımı, 65 aylığı ve engelli aylığı adı altında verilen nakdi destekler.

1300 TL DEVLET DESTEĞİ

1300 TL ekonomik desteklerden bir tanesi de ailelere verilen çocuk yardım parası. Verilen bu yardım ödemeleri, çocuk sayısına göre değişkenlik göstermekle birlikte, ailelerin bütçelerine destek olmak amaçlı yapılıyor. Doğum destek parası almak için ise anne veya babanın sigortalı olup olmaması önemli değildir. Bu ödemeler devlet tarafından çok geniş kapsamlı sağlanmakta olup aşağıda yer alan belli başlı kuralların, şartların sağlanması durumunda ödenir.

Doğum parası başvurusunda bulunacak olan vatandaşların sağlamları gereken koşulların başında Türk vatandaşı olmak şartı geliyor. Bu ödemeler anne veya babadan birisinin Türk vatandaşı olması durumunda sağlanıyor.

Doğum parası yardımları 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğmuş her çocuk için alınabilir. Doğum sonrası bu parayı alamayanlar geriye dönük 5 yıllık süreçte bu ödemeyi alabilirler.

Son olarak ise yukarıda da belirttiğimiz gibi doğum parası almak için anne veya babadan en az birisinin Türk vatandaşı olması gerekiyor.

DOĞUM PARASI TUTARI VE BAŞVURU İŞLEMLERİ

Mayıs 2015 tarihinden sonra doğmuş ilk çocuk ailelere 300 TL ödeme yapılır. Bu tarihten sonra doğmuş ikinci çocuk ise ödeme tutarı 400 TL olur. Eğer aile Mayıs 2015 tarihinden sonra üçüncü veya daha fazla çocuğunu dünyaya getirmişse ödeme tutarı 600 TL ödeme alır. Yani bir aile 1300 TL'ye varan ödeme almış olur. Doğum parası yardımları için başvurular ise çocuğun kimlik çıkarması aşamasında yapılır. Bu aşamada yapılmadıysa başvurular Sosyal Güvenlik Kurumu il müdürlükleri ve sosyal hizmet merkezleri üzerinden bildirilebilir.

2020 AYLIĞI YARDIMI

65 yaş aylığı, engelli aylığı ve silokozis aylığı olarak ödenen paralar 2022 aylığı yardımı başlığı altında ödeniyor. 2022 aylığı şartları arasında ise 2019 yılı için hane halkı kişi başına düşen gelirin 609 lirayı aşmaması şartı aranıyor.

Yapılan ödemeler ile 65 yaş maaşı olarak 606 lira engellilere ise engel oranlarına göre 483 lira ile 724 lira arasında düzenli maaş ödemesi yapılıyor.

DOĞUM PARASI (YARDIMI)

Devletin ödediği doğum yardımı parası çocuk başına hesaplanıyor. İlk kez anne olan kadınlara devlet çocuk parası olarak 300 lira öderken, ikinci çocuk için 400 lira ve üçüncü çocuk için 600 lira olmak üzere toplamda 1.300 lira çocuk parası ödeniyor.

EVDE BAKIM PARASI

Evde bakım maaşı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ödenmekte olup bu nedenle başvurular da kurum tarafından kabul edilmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il müdürlükleri ya da ilçe müdürlükleri üzerinden kabul edilmektedir.

Evde bakım başvurusu için ilk adım olarak SYDV'lerden alınan sevk ile bakanlığın yetki verdiği sağlık kurullarından rapor alınması gerekiyor. Ardından ücretsiz olarak verilen sağlık raporu ile bu raporda belirtilen engellilik oranı üzerinden muhtaçlık değerlendirmesi yapılıyor ve ardından engelli aylığı bağlanıyor.

ELEKTRİK FATURASI YARDIMI

İhtiyaç sahiplerinin 80 liralık elektrik yardımı kapsamında 150 KW saatlik elektrik faturalarının aylık ödemeleri devlet tarafından karşılanacak. Elektrik faturası yardımı için Cumhurbaşkanı Erdoğan devletten sosyal yardım alan kişileri işaret etmişti. Sosyal yardımdan kasıt yaşlılık aylığı, evde bakım aylığı ve engelli aylığı alan kişiler olurken bu da yaklaşık 2.5 milyon kişiyi kapsıyor.

ASKER AİLESİNE VERİLEN YARDIM

Askerlik görevi için silah altına alınan kişilerin evli ise nikahlı eşlerine, değilse annesi ve babasına aylık 275 lira muhtaç asker ailesi maaşı ödeniyor. Muhtaç asker yardımı olarak 18 yaşından küçük çocuğu olan askerler için de ailesinin muhtaç olması durumunda çocuk başına devlet 100 lira maaş ödüyor.

EŞİ VEFAT EDEN DUL KADINLARA VERİLEN NAKDİ YARDIM

Dul kadınlara devlet muhtaç olmaları durumunda dul kadın yardımları kategorisinde devlet aylık 275 lira olmak üzere 2 ayda bir 550 lira ödeme yapıyor. Yani evde bakım aylığı alan kişiler, yaşlılık aylığı alan kişiler ve engelli maaşı alan kişiler için devletin elektrik yardımı alma imkanı doğmuş oldu. Devlet özellikle de kış günlerinde artan elektrik faturalarına ortak olarak aylık geçimlerinde son derece büyük sıkıntılar yaşayan kişilere destek olmuş oldu.

Son Güncelleme: 15.09.2020 15:31
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.