S&P’den Flaş! Türkiye Raporu! Büyük Endişe Yarattı

S&P tarafından açıklanan son dakika raporuna göre; yatırımcıların Türk Lirası’nda devam eden değer kaybına yönelik olarak endişe yaşadıkları ifade edildi.

EKONOMİ 03.05.2019, 09:21 03.05.2019, 10:13
S&P’den Flaş! Türkiye Raporu! Büyük Endişe Yarattı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global, Türkiye’de son haftalarda yeniden yüzeye çıkan piyasa oynaklığının bankaları etkilemekte olduğunu ve yatırımcıların Türkiye’nin finansal sisteminin kredibilitesine yönelik endişeleri ön plana çıkardığını bildirdi

 S&P Global’in RatingsDirect’de dün yayınladığı rapora göre, yatırımcıları Türk Lirası’nda devam eden değer kaybının da kısmen etkisi ile ürktüler.

Yatırımcıları ürkmesinde siyasi belirsizliğin de bir faktör olduğunu belirten S&P, hükümetin Türk ekonomisinin kırılganlıklarını düzeltmek için siyasi adımlarının sınırlı kalmasınını da faktörler arasında yer aldığını vurguladı.

S&P raporunda, “Türk ekonomisi resesyonda ve Türk bankalarını varlık kalitesi çabuk şekilde kötüleşiyor, bu bankaların karlığını er ya da geç sermaye pozisyonlarını zorlayabilir, gerginleştirebilir”ifadelerine yer verdi.

‘YÜKSEK DOLARİZASYON’

Türk bankalarının piyasa türbülansına ve kurda değer kaybına karşı oldukça kırılgan olduklarını savunan S&P, buna neden olarak Türk ekonomisindeki yüksek dolarizasyonu, bankaların dış fonlamaya ağırbağımlılıklarını ve toplam finansman içinde kısa vadenin payının oldukça büyük olmasını gösterdi.

S&P ayrıca;

“Bunun bir sonucu olarak, yatırımcı güveni yokluğunun Türk bankalarının yönetilebilir fiyatlarla sermaye piyasalarına erişim kapasitelerinin sınırlanmaya devam etmesini bekliyoruz.

Bu nedenle, bankaların gelecek birkaç çeyrekte bankaların kısa vadeli borçlarının tam olarak çeviremeyebileceklerini öngörüyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Yorumlar (0)