banner731

Tarım Bakanı Faruk Çelik'ten Son Dakika Açıklamaları - Genç Çiftçi Hibe Desteği Ne Oldu?

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik Genç Çiftçi Açıklaması Yapmadı. Bakan Çelik, Ntv'de katıldığı bir programda gündeme dair sorulara yanıt verdi. Bakan çelik gübre satışının yasaklanması, et fiyatları ve bir çok konuda açıklamada bulundu. Fakat genç çiftçi açıklaması yapmadı.

EKONOMİ 16.06.2016, 17:02 16.06.2016, 17:07
Tarım Bakanı Faruk Çelik'ten Son Dakika Açıklamaları - Genç Çiftçi Hibe Desteği Ne Oldu?
 Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, el yapımı patlayıcılarda kullanılması sebebiyle 6 Haziran itibarıyla nitratlı gübrelerin yurt içinde satış ve pazarlanmasını yasakladıklarını belirterek, "Bayi ve üreticilerdeki 314 bin ton nitratlı gübre bu kapsamda yediemine alındı." dedi.

Bakan Çelik, NTV'de katıldığı programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

El yapımı patlayıcılarda kullanılması sebebiyle 6 Haziran itibarıyla nitratlı gübrelerin yurt içinde satış ve pazarlanmasını yasakladıklarını bildiren Çelik, bayi ve üreticilerdeki 314 bin ton nitratlı gübrenin bu kapsamda yediemine alındığını söyledi.

Çelik, sezon itibariyle nitratlı gübrelerin en az kullanıldığı bir dönemde bulunulduğuna ve yasağın üretim açısından mağduriyete yol açmayacağına dikkati çekerek, "Bu süreçte terörle ilgili ve diğer gelişmeler ne şekilde seyredecekse, biz de çok farklı şekilde önlemlerimizi alacağız. Yasaklama kararından sonra TÜBİTAK ve sektörle bir araya geldik. Bu gübrenin patlayıcı özelliğini kaybettirecek ama bitkiye de bir şekilde mutlaka alması gereken azotu da verebilecek bir hale getirilmesi amacıyla şu anda teknik düzeyde çalışmalarımızı sürdürüyoruz." diye konuştu.

- "Etle ilgili sıkıntı yok"

Ramazan ayında gıda fiyatlarının yükselmesini gerektirecek bir durum bulunmadığını vurgulayan Çelik, fiyatların bu süreçte büyük oranda stabil olduğunu kaydetti. Etle ilgili bir sıkıntı yaşanmadığına da değinen Çelik, şunları kaydetti:

"Türkiye'de 14 milyon civarında büyükbaş, 41 milyon civarında da küçükbaş hayvan varlığı bulunuyor. Yıllık kırmızı et tüketimimizde meydana gelen 100-150 bin tonluk açığı da karşılamak için 1 milyon 300 bin besi hayvanı, şu anda ülkemizde. Ayrıca, bildiğiniz gibi ESK ve TİGEM aracılığıyla 400 bin baş hayvan ithal etme durumumuz var. AB anlaşmaları çerçevesinde 19 bin ton et ithal etme imkanımız var. Bosna'dan şu anda 6 bin ton civarında et gelmeye devam ediyor. Yani gerek ithalat açısından, gerek içerideki besi materyalleri açısından etle ilgili spekülatif bir ortamın oluşmasını sağlayacak hiçbir durumun olmadığını açıkça ifade ediyorum. Eğer bu yöne girenler olursa, bunlarla uğraşıyoruz, uğraşmaya devam edeceğiz."

Çelik, damızlık alanında büyük açılımlar gerçekleştirmeleri gerektiğini ve bu kapsamda TİGEM'i görevlendirdiklerini bildirdi.

AA
Kamupersoneli.net
Yorumlar (24)
Bekletmeyin yeter.... 3 yıl önce
La insanlalarla kafami buluyor bunlar ,bir açıklama yapmak Bukadar mi zor ,hibe programını,gündeme soktukları zaman 2 ay genellerin ve gündem.yapi kişileri ümitlendirdiler ,şimdi ses soluk yok nasıl bi kışlık sahibi bunlar çıkıp olumlu yada.olumsuz bir açıklama yapsınlar.binlerce kişi gece gündüz bir açıklama bekliyor.....
asi bela 3 yıl önce
Bunlar insanmi kandiri yorlar hepsi oy zamani atiyor hani otuz bin telee
özcan 3 yıl önce
Devlet kulağının üstüne yattı şimdi de ne yapacağını bilmiyor
Denizliliayşn 3 yıl önce
Allah aşkına yetkililer şu gün açıklanacak desin biz de burada beklemeyelim artık...
isyaaaan 3 yıl önce
Gençlere ümit verip yan cizmekte nedir yazık günah bizleri bu kadar bekletiyorsunuz 4 u ile 10 u arası açıklanacak dediniz ve bugün ayin 16 si bukadari anca Türkiye de olur Niğde ve erzincana bağlı bir kaç ilçenin aciklanmasina ne denir ki ? Bunu aciklayacaksaniz toplu açıklamaniz edil deGil mi bu saatten sonra sonuçların ne kadar adil olAcagi ortada. Bu kadar işsizlik yeter. Fabrikalara form doldurdum en azından sizin ki kadar bekletmezler sözde işsiz gençler için bir projeydi projeniz Batsın.!!!+
Talat 3 yıl önce
Arkadaşlar dün tarım tvde Bakan Çeliğin şöyle bir açıklama yaptığı haberini dinledim. ' Tigem hayvan alımını yetiştirememiş. En geç bayram sonrası açıklanacakmış' Bu nasıl bir program yapmadır anlamadım. KosKoca bakanlık nasıl olurda bir plan program yapamaz. Yazık,çok yazık...
okan 3 yıl önce
büyük umut bekliyoruz
Kjjhdhdhd 3 yıl önce
Bu kadarına pes. Milletin duygularıyla oynamaya utanmiyormusunuz? Ne kadar yalancı sahtekar oldunuz. Öyle bi hale soktunuzki ülkeyi yazsam birgün de bitmez. Söylenecek çok şey var ama Allah goruyo bizim yapacağımız hani hep diyonuzya milli irade size sandıkta gösterir. Bi ders verdi millet 7 haziranda ama anlamiyorsunuz. Anlatacağız size
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın