Taşerona Enflasyon Zammı, İşsizlik ve EYT Hakkında HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan'dan Flaş Açıklama!

HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, iftarda buluştuğu gazetecilerin sorularına cevap verdi. Arslan emeklilik sistemi konusunda yapılacak olan düzenlemelerin yanı sıra; emeklilikte yaşa takılanlar (EYT), işsizlik rakamları ve taşeronlara enflasyon zammı konusunda değerlendirmelerde bulundu.

EKONOMİ 16.05.2019, 22:37
Taşerona Enflasyon Zammı, İşsizlik ve EYT Hakkında HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan'dan Flaş Açıklama!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın emeklilik sisteminde değişiklik yapılacağına ilişkin açıklamasına yönelik olarak HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan'dan yeni açıklama geldi.

Arslan emeklilik konusunda nasıl bir çalışma yapıldığı konusunda bilgilerinin olmadığını ifade ederken, yaptığı açıklamasında ise EYT konusunu ele alarak;

"Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili geniş bir talep var. Bununla ilgili bir çalışma yapılacaksa olumlu buluruz.

Özel sektörde prim gününü doldurdu diye işten atılan, ama emekli olamayan binlerce emekçi var. Bunların sorunlarının giderileceği bir sistem olursa mutlu oluruz.

1999’da IMF’nin baskısıyla emeklilik yaşı kademeli olarak artırılırken ‘mezarda emekliliğe hayır’  demiştik. 4 çalışanla 1 emekliyi finanse edecektik.

Yasa çıkarken 1 emekliye 1.82 çalışan düşüyordu. Oran, bugün geldiğimiz noktada da 1.8. Bunun birçok nedeni var ama nedeni tabii ki çalışanlar değil." dedi.

KIDEM TAZMİNATINDA SON DURUM

Arslan ayrıca, Bakan Albayrak'ın kıdem tazminatlarıyla alakalı olarak açıklamada bulunarak kendilerine hükümet tarafından taslak, teklif, bilgi notu gelmediğini, görüşme takvimine yönelik bir bilgi de verilmediğini ifade etti.

İŞSİZLİK RAKAMLARI

Arslan, işsizlik rakamlarına yönelik olarak tehdit değerlendirmesinde bulundu ve;

"İşsiz sayısındaki artış sendikalar için, çalışma hayatı için önemli bir tehdit unsuru. Sadece işsizler için değil işi olanlar için de tehdit unsuru.

Yatırımları daha çok teşvik etmek ve bütün bunlarla birlikte daha çok işsizlik stoklarını eritmeye dönük bir dizi programları da güçlendirerek devam etmek gerekiyor.

İstihdamın üzerindeki yüklerin azaltılması için hükümeti her zaman teşvik ettik. Daha fazla istihdamın teşvik edileceği düzenlemelere ihtiyaç var." dedi.

TAŞERON İŞÇİYE ENFLASYON ZAMMI ÖDEMESİ

HAK-İŞ Başkanı Mahmut Arslan, geçen yıl 1 milyon taşeron işçi kadroya alınırken, 100 bin işçinin kadroya alınmadığını belirtirken, kadroya alınanların yüzde 4+4 olarak artırılan ücretlerinin 2019 enflasyonuna oranlı olarak artırılmasını istediklerini söyledi. Arslan, bu yöndeki taleplerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dahil, konuyla ilgili herkese ilettiklerini, bunun olması konusunda ısrarlarını sürdürdüklerini anlattı.

Arslan, istihdam teşviklerinin işsizlik fonundan finanse edilmesine yönelik bir soru üzerine, işsizlik fonunun kuruluş amacının işsizlerin yararlanması olduğunu ama gelinen noktada sistemden en az işsizlerin yararlandığını belirtti. Arslan, “Biz işsizlik fonundan ödenen teşvikleri belli ölçüde makul karşılarız, ama sistemin tüm teşviklerinin işsizlik fonundan karşılanmasını doğru bulmuyoruz. GAP için ayrılan 10 milyar lira para bile geri ödenmedi. Geçen yıl da kamu bankalarına 10 milyar gibi bir kaynak aktarıldı.
 

Yorumlar (0)