banner731

Taşerondan kadroya geçen işçilerin enflasyon farkı zammı, özlük hakları Erdoğan'ın masasında! Taşeron işçilerinin maaşına zam gelecek mi?

Taşerondan kadroya geçen işçilerin enflasyon farkı zammı işçiler tarafından merakla bekleniyor. TBMM kulislerinden alınan son bilgilere göre, işçilerin özlük hakları, Temmuz enflasyon farkı zam talepleri ve Toplu İş Sözleşmesi (TİS) taleplerinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın masasına geldiği ve konuya ilişkin görüşmelerin başladığı belirtiliyor.

EKONOMİ 13.06.2019, 12:13 13.06.2019, 15:15
Taşerondan kadroya geçen işçilerin enflasyon farkı zammı, özlük hakları Erdoğan'ın masasında! Taşeron işçilerinin maaşına zam gelecek mi?

Taşerondan kadroya geçen işçilerin enflasyon farkı zammı, özlük hakları Erdoğan'ın masasında!

Taşeron işçilerinin maaşına zam gelecek mi?

Taşerondan kadroya geçen işçilerin enflasyon farkı zammı binlerce işçi tarafından araştırılmaya devam ediliyor. TBMM kulislerinden öğrenilen bilgiye göre, 'kadroya geçen işçilere zam gelecek mi?' talebi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a da iletilmiş durumda.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunundaki 4/D statüsü olan kamu işçisi olarak kadroya geçecek olan taşeron işçiler elde edecekleri hakları merak ediyorlar. Taşeron işçilerin en merak ettiği konuların başında ise maaşlarında bir değişiklik olup olmayacağı geliyor. Yıllarıdır süren sancılı süreç sonunda kadro talepleri gerçekleşen taşeron işçiler sonunda kadroya alınarak 4/D statüsüne kavuştu. Yeni statülerine sınav sonucuna göre geçecek olan taşeron işçilerin yeni statüdeki hakları da belli olmaya başladı. Taşeron işçiler kamu işçisi statüsüne (4D) geçirilen kişiler başlangıçta mevcut şartlarla kadroya alınacak. Ancak bu işçilerin ileride vakti saati geldiğinde toplu iş sözleşmesi yapılırken pazarlık hakkı olacak. Bu anlamda mevcut maaşların ve özlük haklarının iyileştirilmesi söz konusu. En önemlisi iş güvencesi olacak. 90 gün içinde kadroya geçecek taşeron işçilerin ücret ve sosyal hakları da belli oldu.

696 KHK ile kadroya geçen işçiler için öngörülen yüzde 4 artı 4 zammın yanında enflasyon farkı taleplerini başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere bütün muhataplarına ileterek, “Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere, bütün muhataplarımıza 696 KHK öngörülen yüzde 4+4 zammın yetersiz olduğunu beyan ettik. AK Parti hükumetinin ve Sayın Cumhurbaşkanımızın 17 yıllık iktidarında kamu çalışanları enflasyonun altında asla kalmadı. Bu konuda da çalışanların taleplerinin dikkate alınacağına inanıyoruz” diyerek beklentilerini dile getirdiler. Geçtiğimiz Ocak ayının son günlerinde yapılacak ilk ilave tediye ödemesinin ardından ikinci ilave tediye ödemeleri Mayıs ayının sonunda yapıldı. İşçiler, aldıkları maaşlara göre ilave tediye ödemesi almaktadır. Maaşa göre ilave tediye ödemesi miktarı şu şekildeydi;

TBMM kulislerinden edinilen bilgilere göre işçilerin Toplu İş Sözleşmesi (TİS) ve enflasyon farkı taleplerini içeren bir dosyanın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'a iletildiği belirtildi.

Kadroya geçen işçilere zam talebi Erdoğan'ın masasında

Geçtiğimiz yıl KHK ile kadroya alınan taşeron işçiler , maaş ve diğer sosyal haklardan mahrum bırakılmıştı. İşçiler ,seslerini her platformda dile getirmiş ve çağrıda bulunmuştu.

696 Sayılı KHK ile kadro alan işçilerin durumu ve taleplerini içeren dosyanın Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan 'a sunulduğuna yer verildi.

TBMM kulislerinden edinilen bilgilere göre taşeron işçilerin hak ve taleplerini içeren söz konusu dosyanın değerlendirildiği ve bugün düzenlenecek toplantıda gündeme geleceği belirtildi. Toplantıda bürokratlarla yapılacak görüşmelerde işçilerin talepleri masaya yatırılacak ve değerlendirme sürecinden geçecek.

2019 yılına girildiğinde düşük maaş zammı alan işçiler , enflasyona ezdirilmişti. Ciddi geçim sıkıntısı çeken işçiler , maaşlara enlasyon farkının getirilmesini istiyor.

Bakanlık asgari ücret ile bağı koptu demişti

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, asgari ücret artışını taşeron işçilere yansıtıp yansıtmayacaklarını soran belediyelere iki farklı görüş verdi. İlk görüş yazısında, kadroya alınan taşeron işçilerin 1 Ocak 2018 tarihindeki çıplak ücretlerinin esas alınacağı, asgari ücretle olan bağlarının koptuğu kaydedildi. Yüksek Hakem Kurulu'nun aldığı karara göre ise kamudaki taşeron işçilere 2020 ekim; yerel yönetimlerdeki taşeron işçilere de 2020 haziran ayına kadar her 6 ayda bir yüzde 4 oranında zam yapılacak. İkinci görüş yazısında ise sürekli işçi kadrosuna geçirilen işçilerin ücretlerinin kadroya alınırken işçiyle idare arasında imzalanan iş sözleşmesine göre belirlenmesi gerektiği belirtildi. İzin süreleri uzatılacak, bir sonraki yıla devredilebilecek. Taşeron düzenlemesi ile geçici personel statüsünden (4C) 4B'ye geçen personelin maaş takviminde de eşitlik sağlanıyor. Yansıma olayına gelince 400 tl civarındaki zammın tamamı taşeron olarak çalışan arkadaşlarımıza yansıyacaktır.  Asgari ücret net 2 bin 20 TL, Brüt 2558 TL oldu. Türkiye İstatistik Kurumu aralık ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Enflasyon TÜFE'de aylık bazda yüzde 0,40 düştü, 2018 enflasyonu yüzde 20,30 oldu. Enflasyon TÜFE'de aralık ayında yüzde 0,40 düşerken, yurtiçi ÜFE yüzde 2,22 geriledi. 2018'in tamamında TÜFE yüzde 20,30 olarak gerçekleşti.  Ocak ayında alacakları yüzde 4'lük toplu sözleşme zammına ilave olarak alabilecekleri enflasyon zammı oranı, yüzde 6,70 olarak gerçekleşti. Kadroya geçirilen işçilerle ilgili süreçte en önemli konulardan birisi olan taşeron işçilerine maaş zammı konusunda işçi sendikaları taşeron işçiler adına seslerini yükselterek tepkilerini dile getirmeye çalışıyorlar. Yüksek Hakem Kurulunun önerdiği zam oranının kabul edilemez olduğunun altını çizen Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay taşeron işçinin bu rakamlar altında ezilmeye çalışıldığını söyledi Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay kadroya geçen sürekli işçiler ile belediye şirketlerine geçen işçilerin aldıkları zam miktari ile ilgili olarak Yüksek Hakem Kurulu'na tepki göstererek yeni düzenleme istedi. 

"Üç kuruştan kaçınmayın"

Kongrede konuşan Atalay asgari ücretle ilgili açıklmalarda bulundu. Ülkeyi yönetenlerin 'İşçileri enflasyona ezdirmiyoruz' dediğine değinen Atalay taşerondan kadroya geçen işçilerin ise aldıkları zam oranlarına (6'şar aylık dilimlerde yüzde 4+4) değinerek "Bu Yüksek Hakem Kurulu ezmenin ötesinde işçi falan kalmıyor ortada" dedi. Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Türkiye'de 6 milyon asgari ücretli çalışan bulunduğunu ve 6 milyon emeklinin de asgari ücret civarında veya altında ücret aldığını söyledi. Atalay, "Buradan imkanı olan patronlara, işverenlere sesleniyorum. Üç kuruştan kaçınmayın. Asgari ücretliyi 2 bin liraya çekin. Sizin, ailenizin, çoluk çocuğunuzun çıkarına, iş yerinin bereketine verin" dedi.
 

Yorumlar (5)
iller bankası 6 ay önce
iller bankası taşerona kadro.
Tabi canım 6 ay önce
Eminim istanbul seçimleri olana kadar da oyalanacak bu kulisden gelen bilgiler
4d 6 ay önce
Özlük haklarımız geniş açıdan ele alinmalidir eski kadroluyla yenikadrolular arasındaki ucurum farkı esitlemelidir kanuni haklarımız bilmeliyiz haksızlıklar karşısında haklarımızı en icra noktasında arama kanunu cikartilmalidir
Adımız belediye taşeron soyadınız köle 6 ay önce
Belediye Taşeronlar çıkıp koca koca adamlar biz belediye taşeron kadro verdik demiyormiyorlarmı alay etmiyor yetmiyor be Taşeronlar eflasyon farkı vermiyorlar ksurua bakma binali bey daha belediye başkanlarına sözünü geçiremiyorsun zam verdirtemiyorsun dışarıdaki vatandaşmı seni dinliyrcek bunu bilki binali bey cok insan

diyor sandığa oykullanmaya git iye ek haberin olsun sana güvercin takası atanlara bakma gerçek bu bilgin olsun
iller bankası 5 ay önce
iller bankası taşerona kadro.