TBB'den Flaş Uyarı! Banka Hesabı Olanlar Bu Numaradan Arayanlara İnanmasın

Türkiye Bankalar Birliği tarafından flaş bir açıklama geldi... Buna göre; kendisini Risk Merkezi temsilcisi olarak tanıtan bazı kişilere karşı dikkat edilmesi gerektiği açıklandı. TBB'nin hiçbir şekilde ücret talep etmeyeceği durumlar tekrar hatırlatıldı ve vatandaşların bu konuda hassas davranmaları gerektiği bildirildi...

EKONOMİ 15.05.2019, 18:12
TBB'den Flaş Uyarı! Banka Hesabı Olanlar Bu Numaradan Arayanlara İnanmasın

Türkiye Bankalar Birliği’nin adının kullanılarak dolandırıcılık yapanların olduğu tespit edildi.

Banka hesabı olanların ve özellikle banka hesabının içinde tutarı farketmeksizin maddi birikim bulunanların bu konuda hassas davranmaları gerektiği ifade edildi.

Bu konuda Türkiye Bankalar Birliği ile bir duyuru metni yayımladı ve vatandaşların dikkat etmesi gereken uyarılar yapıldı.

TBB ÜCRET TAHSİL TALEP ETMEZ

Türkiye Bankalar Birliği ise Risk Merkezi çalışanlarının "rapor hazırlamak", "raporu kargoya vermek", "rapor ücreti ve KDV iadesi almak" gibi durumlarda telefonla sizi aramaları durumunda herhangi bir ücret tahsil talebinde bulunmayacakları açıklandı.

Bu konuda; Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi çalışanı olarak kendini tanıtanlara inanılmaması ve dolandırılmaya karşı dikkat edilmesi gereken uyarı yapıldı.

TBB'DEN YAYIMLANAN DUYURU DETAYLARI

Türkiye Bankalar Birliği tarafından yayımlanan resmi duyuruda ise;

"Telefonda kendilerini Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi temsilcisi olarak tanıtan bazı şahısların Risk Merkezi Raporu temin etmek için “evrak ücreti”, “kargo ücreti”, “para iadesi” gibi çeşitli başlıklar altında para talep ederek dolandırıcılık eylemlerinde bulunduklarına ilişkin bilgi edinilmiştir.

Bu tür dolandırıcılık girişimleri hakkında kamuoyunun bilgilendirilmesi amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür:

Risk Merkezi Raporu başvuruları www.turkiye.gov.tr adresli e-Devlet Kapısı internet sitesinde yer alan “Risk Merkezi Raporu Başvurusu” adımından veya www.riskmerkezi.org adresinde detayları belirtilen şekillerde yapılabilir. e-Devlet Kapısı üzerinden her ay bir tane rapor ücretsiz olarak temin edilebilir.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi çalışanları “raporunuzu hazırlamak”, “raporunuzu kargoya vermek”, “rapor ücreti veya KDV iadesini yapmak” için sizi telefonla aramaz ayrıca telefon ile ücret tahsil talebinde bulunmaz.

Rapor başvurusu yapan kişilere başvuru anında rapor ücreti ve varsa rapor teslimine ilişkin masraflar belirtilir. Belirtilenlerin dışında, daha sonra başka ücret talep edilmez.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’ne atfen yapılan telefon aramalarına itibar edilmemeli, bir dolandırıcılık olayına maruz kalmamak için kişisel bilgiler asla paylaşılmamalıdır. 

Bu tür dolandırıcılık eylemleriyle karşılaşanların ivedilikle savcılık ve/veya emniyet müdürlüklerine başvurması gerekmektedir." denildi..

Yorumlar (0)