TBMM'de Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Tartışması! AK Parti, MHP ve CHP'den Açıklamalar

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili son dakika gelişmesi. Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi'nin görüşmeleri sırasında EYT Yasasının geleceğine dair önemli açıklamalarda bulunuldu. EYT Yasası ile ilgili olarak Meclis Genel Kurulu'nda yaşanan gelişmelerin detaylarını sizlere aktarıyoruz.

EKONOMİ 17.10.2018, 23:38
TBMM'de Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Tartışması! AK Parti, MHP ve CHP'den Açıklamalar

TBMM Genel Kurulunda, Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi'nin görüşmeleri gerçekleştirildi. Bu görüşmelerin gerçekleştirildiği sırada ise son günlerin en önemli siyasi gündem konularından birisi olan Emeklilikte Yaşa Takılanlar konuşuldu.

Milliyetçi Hareket Partisi ve Cumhuriyet Halk Partisi tarafından dile getirilen konulara dair detayları siz okuyucularımıza aktarıyoruz. 

MHP'DEN EYT AÇIKLAMASI

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, TBMM Genel Kurulu'nda gerçekleştirilen kanun teklifi görüşmeleri sırasında EYT konusuna değindi. EYT konusunun MHP'nin seçim beyannamesinde yer aldığını ifade eden Erkan Akçay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarını hatırlattı. Bu konuda EYT yasasının çıkması halinde kaç kişinin yararlandığı konusuna değinen MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay şu ifadelere yer verdi. 

''Kamuoyunda veya zaman zaman polemik konusu yapılan afaki birtakım harcamayı da kapsamayacağını düşünüyoruz. En azından kendi kanun teklifimiz bakımından, yaklaşık 700 bin kişiyi kapsayacağını, ilk etapta da 200-250 bin kişinin bu haktan yararlanacağını düşünüyoruz. Neticede bunların müzakere edilerek, tartışılarak, uzlaşılarak, ortak mutabakatla bu önemli toplumsal beklentinin karşılanabileceğini düşünüyoruz."

CHP'DEN DE EYT AÇIKLAMASI GELDİ

Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili bir açıklamada CHP tarafından geldi. CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan konuya ilişkin yapmış olduğu açıklamasında maçın ortasında kural değiştirilmez diyerek şu ifadelere yer verdi. "Bir futbolcu maça çıkarken karşılaşmanın 90 dakika olduğunu biliyor. Maçın 60. dakikasında federasyon bir karar alıp 'maçı 120 dakikaya çıkarıyoruz' dese... İşte bu durum aynı buna benziyor. Bunu empati için söylüyorum. Emeklilikte yaşa takılanlar da bunu hissediyor. Ciddi bir devlet, koyduğu bir kuralı değiştiremez. Bu emeklilikte yaşa takılanların durumu açık bir mağduriyettir. Ciddi bir devlete yakışmaz ve bu durumun düzeltilmesi gerekiyor."

AK PARTİ'DEN EYT AÇIKLAMASI

Milliyetçi Hareket Partisi ve Cumhuriyet Halk Partisi tarafından gelen açıklamaların ardından AK Parti'den EYT konusuna dair önemli açıklamalar geldi. AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, TBMM Genel Kurulu'nda yapmış olduğu emeklilikte yaşa takılanlar açıklamasında Suriyelilerin emsal gösterilmesinin son derece yanlış olduğunu vurguladı. Bu konuda hükümetin üzerinde düşeni yaptığını ifade eden  Cahit Özkan şu ifadelere yer verdi. 

''Emeklilikte yaşa takılanlar diye bir kavram dünyanın hiçbir yerinde yoktur. Toplamda 750 milyar lira gibi bir maliyetten bahsediyoruz. 38-40-42-43 yaşlarında bir insanı emekliliğe sevk edip uzun zaman iş hayatından uzak kalmasına neden olmak doğru değildir. CHP bugün hükümet etme sorumluluğunu sırtına alsa bu sorumluluğu yerine getiremez. Emeklilikte yaşa takılanlar konusunu çözemez. Bu yaklaşım gelişmiş ülkelerde var olan bir yaklaşım değildir. Bizler çalışan gençlik istiyoruz."

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (19)
yaşar 10 ay önce
eyt bir an önce çıkmalı,hakkımızı iade edin,aksi takdirde bundan sonra ak partiye asla oy yok....
eyt li 10 ay önce
akp kendi kendini bitirdi her haliyle
Gülüfer 10 ay önce
Sayın Başkanımız zaten bir ayağımız çukurda nerde bileyim ben 58 yaşına kadar yaşıyacağımı bun ancak Allah bilir bizler haklarımızı istiyoruz
Tuncay 10 ay önce
eyt li olarak ailecek oy atmıyoruz sart sız kademesiz haklarımızı istiyoruz
Erol okcu 10 ay önce
Delikanli olun sözünüzü tutun.
Gülüfer 10 ay önce
Sayın Başkanımız bizler hakımızı istiyoruz bu bir hakzızlıktır bizler sadaka istemiyoruz neden hep taşoran işcileri hakaret yiyor bu adaletmi bu nasıl bir görüş acaba şimdi hangi bir firmalarda emekliler çalışmıyor her yerde çalışan var herkes kendi menfati için çalışıyo önce kendi vadandaşını düşün bizleri işçileri hiç kimse düşünmüyo verdiği 1603 TL aldığı vergiler hadi hesabı yok bu nasıl bir adaletsizlik bizler hakımızı istiyoz bu yasanın çıkmasını istiyoruz bizlerin öleceyini nerden biliyolar çıkıp bir insan 38 yaşında emekli olursa 65 yılına kadak devleten emeklilik yiyicek diye konuşuluyo nerden biliyonuz yarına çıka bileceyini bunu ancak Allah bilir yapmayın insanların haklarını verin oyüzden artık hiç kimse annasını babasını tanımıyo neden sizler erken emekli oluyonuzda biz işçiler 58 yaşını bekliyoz bizler insan deyilmiyiz biz işçileri açaba ne gözüyle görüyonuz vAllahi yazıklar olsun bizim çok güvendiyimiz devletimize biz Türk vatandaşıyız bizleride görün
Eyt magduru 10 ay önce
Biz erken emeklilik istemiyoruz .Kimse kelime oyunu yapmasın .Biz geç kalmış emeklilik hakkımızı istiyoruz .Mağduriyetin giderilmesini istiyoruz.
Dilek 10 ay önce
Sayın Devlet bey

Zamanında emeklilikle ortak kualisyonda yasaya onay vermiş şimdi 4 partiyle sözümüz soz şuna gelinen konu ikna olmuş bugün.ekonomik yüksek önce suruyelilere verilen bizim paralarımızı.ama türk halkına bekle 2000 den sonra böyle oldu biz sadaka istemiyoruz olan kanun o zaman 20 yıl ya insanlar işe başlıyor.
Şimdi insanlar 40 dan sonraki iş bulamıyorlar yakında gasp da insanlar birbirleri öldürür.

Diyecek birşey bulamıyorum.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın