TBMM'de flaş asgari ücret açıklaması: Asgari ücret vergi dışında kalsın!

Milyonlarca asgari ücret ile çalışan merakla 2020 asgari ücret zammı oranın ne kadar olacağını beklerken Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde asgari ücret üzerinden alınan vergiler gündeme geldi. Asgari ücret ile çalışanları yakından ilgilendiren asgari ücret hakkında bütün detaylar haberimizde...

EKONOMİ 19.11.2019, 20:56
TBMM'de flaş asgari ücret açıklaması: Asgari ücret vergi dışında kalsın!

Asgari ücret ile çalışanları yakından ilgilendiren bir gelişme Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yaşandı. TBMM Genel Kurulu'nda yeni vergi tekliflerine ilişkin görüşmeler devam ederken Cumhuriyet Halk Partisi Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen tarafından asgari ücret hakkında önemli açıklamalar gündeme getirildi.

ASGARİ ÜCRET İLE ÇALIŞANLARIN MAAŞI VERGİ DIŞINDA KALMALI

TBMM'de görüşen vergi teklifleri ile birlikte ekonominin çöktüğünü dile getiren CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, vergi düzenlemesinin tabana değil tavana yayılması olduğunu aktararak, asgari ücretin vergi dışı bırakılması gerektiğini açıkladı.

VERGİ DÜZENLEMESİ TABANA DEĞİL TAVANA YAPILMALI

Milletvekili Başevirgen, "Yapılması gereken, vergi düzenlemesinin tabana değil tavana yayılmasıdır. Asgari ücret vergi dışı bırakılmalı, ücretlerdeki vergi yükü azaltılmalı; elektrik, su, doğal gaz gibi hizmetlerden vergi alınmamalıdır. Hükûmet yandaş şirketlerin borçlarını silmekten vazgeçmeli, halkın parası yine halk için kullanılmalıdır." dedi.

Ayrıca Başevirgen şöyle konuştu:

Bugün yine iktidar partisinin teklif olarak getirdiği ve elini vatandaşın cebine başka hangi yollarla atabileceğine ilişkin yeni vergi düzenlemelerini görüşüyoruz. Dijital hizmet, konaklama, bankacılık işlemleri gibi pek çok başlıkta yapılacak bu yeni vergilendirmelerle vatandaş yine devletin tek gelir kaynağı olmaya devam edecek. Bu ek vergiler zaten geçim sıkıntısı içinde olan halkımızın daha da yoksullaşmasına sebep olacaktır. Bu yeni düzenlemeler "Ekonomi çöktü, biz bu işi beceremedik." anlamına gelmektedir.

ASGARİ ÜCRET VERGİ DIŞI BIRAKILMALI

 Yapılması gereken, vergi düzenlemesinin tabana değil tavana yayılmasıdır. Asgari ücret vergi dışı bırakılmalı, ücretlerdeki vergi yükü azaltılmalı; elektrik, su, doğal gaz gibi hizmetlerden vergi alınmamalıdır. Hükûmet yandaş şirketlerin borçlarını silmekten vazgeçmeli, halkın parası yine halk için kullanılmalıdır.

Kamupersoneli.net olarak son 5 yılda asgari ücret üzerinden kesilen vergileri sizlerle paylaşıyoruz:

ASGARİ ÜCRET VERGİ KESİNTİLERİ NE KADAR?

Görüldüğü üzere asgari ücret üzerinden her ay asgari ücretten 358 TL SKK Primi ödemesi, 25 TL işsizlik fonu kesintisi, 326 yüzde 15 Gelir vergisi ve 19.50 Lira damga vergisi kesiliyor. Asgari ücret üzerinden SGK primi ve İşsizlik Fonu dışında yer alan kesintiler kaldırılması durumunda maaşlara ek 345 TL daha zam yapılmış olacak. Vergi kesintilerinin olup olmayacağı ise şuanda bilinmiyor. Kaldırıldığı takdirde sizlerle payalaşacağız.

Yorumlar (0)