12 Eylül 2019 Perşembe 12:54
TBMM gündeminde neler var? EYT, nafaka, 3600 ek gösterge, genel af yasası, taşeron son durum nedir?

12 Eylül EYT 'de son durum, nafaka, genel af, 3600 ek gösterge ve kıdem tazminatında son dakika gelişmeler neler oldu? EYT için Fİnlandiya formülü uygulanır mı? Milyonlarca vatandaş bu sorulara yanıt aramaya başladı. Polis, hemşire, din görevlisi ve öğretmenlerin maaşına yansıyacak olan 3600 ek göstergenin yanı sıra prim gününü doldurup yaş gününü doldurmayı bekleyen EYT'liler internet üzerinde araştırmalarını sürdürüyor. Peki, 12 Eylül EYT, nafaka, 3600 ek gösterge, taşeron, kıdem tazminatı son durum nedir? İşte 1 Ekim TBMM takvimi...

TAŞERONLARDA SON DURUM NEDİR?

Kamuda 4/D'li olarak görev yapan taşeron işçilere eylül ayında eğitim yardımı yapılırken ekim ayında da 5 günlük ikramiye ödemesi gerçekleştirilecek. Bu noktada eğitim ödemesi olarak yapılacak olan tutarlar öğrenim düzeyine göre değişmektedir. İşçilere ilköğretime devam eden çocuğu olması durumunda 100 TL, ortaokula devam eden bir çocuğu olması durumunda 110 TL, liseye devam etmesi durumunda 120 ve yükseköğretim düzeyinde bir eğitim alması durumunda ise 140 TL ödeme yapılacak. Ayrıca Ekim ayında işçilere 5. Gün ikramiyesi ödenecektir.

NAFAKA SON DURUM NEDİR?

"Ömür boyu nafaka" ödenmesine yönelik itirazları değerlendiren Hükümet, bu konuda çözüm arayışı çerçevesinde harekete geçti. Adalet Bakanlığı'nda, nafaka hesaplamasında 5 alternatifli bir çalışma yürütülüyor. Meclis'teki Boşanma Komisyonu, kendisine bu yönde ulaşan çok sayıda başvuruyu değerlendirip, hazırladığı önerileri Adalet Bakanlığı'na sunmuştu. Adalet Bakanlığı'nda, hem Meclis Komisyonu'ndan gelen öneriler, hem de Yargıtay başta olmak üzere ilgili birimlerden alınan görüşler doğrultusunda bir hazırlık başlatıldı.

KIDEM TAZMİNATI SON DURUM NEDİR?

Hazine ve Maliye Bakanlığı, bireysel hesaplara dayalı kurulacak kıdem tazminatı fonuna ilişkin ilk çerçeveyi hazırladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "tek bir çalışanın mağdur edilmeyeceğini" vurguladığı kıdem tazminatı konusunda, geçmişteki çalışmalar da dikkate alınarak yeni bir model üzerinde çalışılıyor. Yeni modelin dört sac ayağını "fon gelirlerinin işletilmesi, işverenin devlet desteği ile emeklilik finansmanına dahil edilmesi, tamamlayıcı emeklilik, çalışanların haklarının korunması" oluşturuyor. Bireysel hesaplara dayalı kurulacak kıdem tazminatı fonu, Bireysel Emeklilik Sistemi ile entegre edilecek. Hem işçi hem de işvereni rahatlatan bir model ortaya konulacak.

3600 EK GÖSTERGE NE OLDU? SON DURUM NEDİR

Meclis tatili boyunca Plan Bütçe Komisyonu çalışmalarına devam edecek. Plan bütçe komisyonunda ek gösterge meselesinde, Meclis açılana kadar yol katedilmedi ve Yargı reformu sonrası ek gösterge meselesinin Genel Kurul 'a gelmesi bekleniyor. Kadro alamayan taşeron ve maaş zammı alamayan 4/D'li işçiler: Kadro alamayan taşeron işçilerin 2019 yılında kadroya alınacağı açıklanmıştı. Ancak bu konuda somut bir adım henüz atılmadı. Meclis açıldıktan sonra bu konuda bir çalışma olur mu bilinmez. Kamu işçileri için TİS görüşmeleri devam ederken sendikalar, kadroya geçen işçilerin maaş zammı alması, TİS 'e dahil edilmesi için taleplerini iletti. Ancak bu konuda hükümetten bir açıklama gelmedi.

EYT: Emeklilikte yaşa takılanlar meselesi yüz binden fazla adayı mağdur etmeye devam ediyor. Emeklilik için yaşı bekleyen vatandaşlar, bu konuda düzenleme bekliyor. Ancak mecliste bu konu , reddedilen yasa teklifleri dışında gündeme gelmedi.

EYT'LİLER ANKARA'DA MİTİNG YAPTI!

Emeklilikte yaşa takılanlar' dün Ankara Tandoğan Meydanı'nda miting yaptı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş 31 Mart yerel seçimleri öncesi EYT'lilerin sorununu çözeceğinin sözünü vermişti. Seçimler bitti ancak Yavaş'tan EYT konusunda yine sözden başka bir icraat çıkmadı. EYT'lilerin Ankara'daki mitinginde konuşan Yavaş, yine EYT'lileri kandırdı. Yavaş konuşmasında şunları kaydetti: "Sadece Meclis'i beklemek yerine EYT'lilerin herhangi bir talepleri olursa yardım yapmak boynumuzun borcudur demiştik. Ama anlışalmaz bir şekilde hala bize soruyorlar 'EYT'lilerin işleri ne olacak diye.' EYT'lilerin haklı mücadelesini desteklerken inşallah bir an önce TBMM bu işi çözer temennisinde bulunmak istiyorum dedi.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili son dakika açıklaması yapıldı. NTV’de konuşan TOBB ETÜ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Kılıç, EYT konusunda bir formül üretilmesi için harekete geçildiğini söyledi. Peki EYT sorunu nedir? Erken emekli olma şartları kadınlara ve erkeklere göre farklılık gösteriyor. Bilindiği üzere artık ülkemizde emekli olmak için sadece prim gün sayısını doldurmak yetmiyor. Emekli maaşı alabilmek için de yaşı beklemeniz gerekiyor. Erken emekli olma şartlarından biri doğum borçlanması. Bilindiği üzere sınırı 3 çocuk olmak üzere doğum borçlanması yapabilirsiniz. Doğum borçlanmasından faydalanmak için dikkat edilen bir nokta var. O da doğum yapmadan önce sigortanızın olması. Yani doğum yaptıktan sonra sigortanız işlenmişse doğum borçlanmasından faydalanamıyorsunuz. Şimdi gelelim doğum borçlanması için şartlara Doğum yapan kadın her çocuğu için 2 yıl borçlanabilir. Eğer 3 çocuk yapıyorsanız bu 6 yıl demek. Fakat çocuğunuzu doğurduktan sonra sigortanıza herhangi bir prim işlenmemesi gerekiyor. İşte EYT ile ilgili yapılan açıklama...
 
EYT SORUNU ÇÖZÜLÜYOR MU?

Prof. Dr. Cem Kılıç tarafından yapılan açıklamada: 
"Son dönemde bir gelişme oldu. Cumhurbaşkanımız, Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Vedat Bilgin'i görevlendirdi. EYT'lerin düşüncelerini alacak, SGK ile görüşecek. Geçenlerde kendisiyle konuştum. 'Bu konuda bir formül üreteceğiz, üzerinde çalışıyoruz. Cumhurbaşkanımızın talimatı var' dedi. Bir parça umutlandım. Somut bir adım atılmış oldu. Umarım karşılıklı görüşmelerle bu iş bir noktaya gelir, çözüme ulaşır. Bu mağduriyetin giderilmesi gerekiyor." ifadelerine yer verildi.

PROF BİLGİN: HENÜZ ÇALIŞMANIN ÇOK BAŞINDAYIZ

Bu konuda NTV'ye bilgi veren Prof. Dr Vedat Bilgin şunları söyledi:

"Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) homojen bir grup değil. Bu konuda durumu çok farklı olan kimseler var. Çalışmalarımız uzun soluklu olacak, şu an işin çok başındayız henüz somut bir gelişme yok..."

EYT’LİLER NEDEN YAŞA TAKILDI?

EYT sorunu 1999’da DSP, ANAP ve MHP koalisyon hükümeti tarafından kabul edilen ve emeklilik yaşını yükselten 4447 sayılı Kanun ile yaratıldı. 8 Eylül 1999’a kadar SSK kapsamındaki işçilerin emeklilik için iki şartı yerine getirmesi gerekiyordu: Kadınlar için 20, erkekler için 25 yıl sigortalılık süresi ve 5000 günlük prim ödeme gün sayısı. 1999’dan sonra üçüncü bir şart olarak yaş şartı getirildi.

YAŞ ŞARTI KAÇA ÇIKARILDI?

Emeklilik yaşı kadınlarda 58, erkeklerde 60’a, prim gün sayısı 7000’e yükseltildi. 8 Eylül 1999’dan önce işe girenler için kadınlarda 40 ile 58, erkeklerde de 44 ile 60 yaş arasında değişen kademeli geçiş süresi getirildi. Benzer yaş sınırı Emekli Sandığı ve Bağ-Kur kapsamındakiler için de getirildi.

EYT KABUL EDİLİRSE NE OLACAK?

EYT kabul edilirse hak sahipleri gelen yasa ile birlikte emekli olacak, yaş beklemeyecek ve emekli maaşı almaya başlayacak. Şu anda yaşa takılan ve emeklilik hakkına sahip ancak maaş almayanlar sağlık hizmetlerinden yararlanmak için sigortalarını ödemek durumundalar. Bu nedenle de çoğunluk işte çalışmaya devam ediyor. Somut bir tasarı olmadığı için durum muallak. Hak kazananlar geriye dönük ödeme alır mı, hemen mi başlarlar, belli olan bir konu yok.

750 MİLYAR TL KAYNAK GEREKİYOR!

750 milyar TL gibi bir maliyetten söz ediliyor. SGK’nin emekli aylığı ödemeleri aylık 20 milyar TL civarında. Bu ödemeler toplam 12 milyona yakın emekli ve hak sahibi kapsıyor. Sayı 1.3 milyon kabul edilse bile EYT sorunun çözümünün yıllık maliyeti toplam 26 milyar lira civarında olacak. EYT sorununun çözümü SGK için aylık 2-3 milyar civarında ilave bir ödeme anlamına gelecek. Bu SGK’nin ödeyeceği emekli aylığının yaklaşık yüzde 10 artması anlamına geliyor.

EYT İÇİN FİNLANDİYA FORMÜLÜ NEDİR?

9 Eylül 1999'dan önce sigortalı olan herkes şu anda 25 yılını doldurdu. Primi de tamamsa yaşı bekliyor. Hepsinin emekliliği mümkün değil. Ancak yaşta birkaç yılı kalmış olanlar için formüller var. En uygulanabilir olanlar Almanya ve Finlandiya modeli. Konunun tartışılması için biraz detaylara bakalım. Finlandiya ve Almanya'da da emeklilik yaşı 65 ve 67'yi buluyor. Bizde ise 2008 sonrası için 61 (erkek) ve 58 (kadın) yaş şartı var. Almanya ve Finlandiya'da emekliliğine birkaç yıl kalanlara, "Alacağınız maaş her yıl için yüzde 2 eksik olacak. Kabul ederseniz emekli olun" deniliyor. Yani emekliliğine 2 yıl kalan yüzde 4, 3 yıl kalan yüzde 6 daha az maaşa razı oluyor. Finlandiya'da üstelik bu süre zarfında Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) ödeyerek maaşını eski haline getirme durumu da var.

Son Güncelleme: 12.09.2019 12:57
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
TARIK 2019-09-11 09:12:28

TÜRKİYE'NİN ANA SORUNU NAFAKADIR.SÜRESİZ NAFAKANIN BİR AN ÖNCE SONLANDIRILIP,SÜRELİ HALE GETİRİLMESİDİR.İNSAN VE YAŞAM HAKKI,TOPLUM HAKKI,AİLE HAKKI İÇİN SÜRESİZ NAFAKA SONLANDIRILMALIDIR....

Avatar
Vahap 2019-09-11 08:45:19

Nasıl bu koltuğa çıkarmasını bildiysek o koltuktan ındirmesinide iyi biliriz EYT

Avatar
#eyt 2019-09-11 09:21:22

Karşımıza model filan çıkarmasınlar gasp edilen haklarımızı versinler aylık bağlama oranlarını düzeltmeli #EmeklilikteYasaTakilanlar

Avatar
Özdil 38 2019-09-11 07:12:46

01 02 1994 işe giriş tarihi pirim 6750gun 25 yıl doldu eyt den faydalanirmiyim

Misafir Avatar
2019-09-11 09:52:36 @Özdil 38

B

Beğenmedim! (15)
Avatar
Mehmet35 2019-09-11 08:19:19

staj sigortası başlagıç tarihi demişlerdi öğretmenlerimiz bugün geldiğimiz nokta ortada. staj sigortasını başlangıç tarihi olarak sadece avukatlara ve doktorlara verilmesi bu ülkede doğrumu?

Avatar
İsmail İNAN 2019-09-11 09:28:24

Sayın milletvekilleri meclise gelecek nafaka ve af ile ilgili yasaları toplumun vicdani kanaatine uygun ve msğdur kitlelerin sorunlarıını çözen bir yasa çıkartmanızı umutla bekliyoruz. Nafaka en az bir yıl en fazla ise beş yıl ile sınırlandırılmalıdır. Boşanan kadın değil mevcut yasalarda erkek yoksul oluyor. Zaten mal paylaşımı mevcut belirlenen sürede kadın meslek edinmeli asalak gibi yaşamamalıdır. Af yasası basında takip ettiğimiz kadarıyla sadece cezaevinde yatan hükümlüleri kapsamakta sizlere soruyorum fetöcü hakimlerin aynı konularda vermiş oldukları farklı kararlar nedeniyle işinden olan binlerce mağdurun hakları ne olacak? Siz vekiller bu hakimlerin kararlarının doğruluğunu kabulmü ediyorsunuz. İşinden olan memur ve amirlerin görevine fönebilmeleri ve çok sevdikleri vatanlarına tekrar hizmet edebilmelerine imkan verecek yasal düzenlemeler mutlaka af kanununda yer almalıdır. Akdi takdirde çıkardığınız yasa eksik olacaktır. Umarım dağ fare doğurmaz. Elbette af yasasından faydalanmayacaklar olacaktır. Bunlar iyi tesbit edilsin ve adalet ile yapılan adaletsizlik ancak miilletin temsilcileri olan siz vekillerin çıkartacağı af yasası ile mümkündür. Şahsımın uyramış olduğu mağduriyeti mahkemelerde giderilmedi. Aynı görevi birlikte yaptık ve aynı cezayı aldık o kişi şu an halen görevinin başında ben ise beş yıldır hukuk mücadelesi veriyorum. Anayasa da eşitlik ilkesi var ama uygulamada hikaye evet toplumu ayrıştıran ve farklılaştıran devlet ve milleti birbirine düşürmek isteyen kötü niyetli karar mercilerinin bu emellerine ulaşmamaları için toplumsal barışın tesisi için tüm mağdur kesimleri kapsayacak af yasası elzemdir. Siz vekiller göreviniz toplumun huzur ve düzenini sağlayacak yasaları sizleri seçen ve meclise gönderen bu millete çıkartmanız lutuf değil asli görevimizdir. Hangi parti vr görüşten olursanız olun ama asli görevinizi asla unutmayın. Bir dahaki seçimde bizlerin karşısına çıkmaya yüzünüz olsun aksi takdirde milyonlarca kişiler sizlerin göreinizi yapmadığını sorgulayacak ve sizleri beklemeyeceğiniz şekilde pretosta edecek asla toplumun karşında konuşma fırsatı dahi bulamayacağınızı bilmenizi isterim. Selamlar..

Avatar
Mert 2019-09-11 10:42:41

Nafakayı hemen çözmeli eski esim 3500tl maaş aliyor ben asgari ucret 250 tl de nafaka benden alıyor bu nasıl adalet

Avatar
Levent 2019-09-11 20:43:03

9 ay evlilik eşit kusurlu çocuksuz boşanma ya 4 yıldır 800 TL süresiz nafaka ödüyorum madem eşit kusur cezasını niye erkek çekiyor? Tazminat hakkı ziynet eşyası nafaka isteme hakkı hep kadının.yaasalar önünde Pozitif ayrımcılığa hayır! Süresiz nafaka ya hayır! 6284 e hayır! Erkek nafakayı ödeyemezse hapis yatmalara hayır!