TBMM'ye Sunuldu Asgari Ücretten Alınan Vergiler Kaldırılabilir! Yasa Geçerse Maaşlar Ne Kadar Artacak?

Asgari ücretten alınan vergilerin kaldırılması konusu Meclis'te görüşülecek. Eğer bu yasa geçerse asgari ücretten alınan gelir ve damga vergileri kaldırılacak. Peki asgari ücrette alınan vergiler kaldırılırsa maaşlar ne kadar artacak? Detaylar haberimizde.

TBMM'ye Sunuldu Asgari Ücretten Alınan Vergiler Kaldırılabilir! Yasa Geçerse Maaşlar Ne Kadar Artacak?

Kamupersoneli.net olarak sizlere geçtiğimiz günlerde asgari ücretten kesilen vergilerin kaldırılması için verilen kanun teklifini anlık olarak duyurmuştuk. 

Bu haberimizde siz okuyucularımıza asgari ücretten alınan vergilerin kaldırılması halinde maaşların ne kadar artacağına dair detayları aktarıyoruz. İşte asgari ücret konusuna dair yaşanan o gelişmeler. 

ASGARİ ÜCRETTEN ALINAN VERGİLER KALDIRILSIN

Milliyetçi Hareket Partisi Milletvekili Olcay Kılavuz milyonlarca vatandaşı çok sevindirecek bir kanun teklifini TBMM'ye sundu. Gelir Vergisi Kanunu ve Damga Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifiyle asgari ücretten alınan gelir vergisi ve damga vergisi alınmaması ve bu kesintilerin maaşlara eklenmesini gündeme getirdi. 

Halen komisyonda olan kanun teklifinin gerekçesinde ise şu ifadeler hususlar belirtilmişti. Kanun teklifi gerekçesinde asgari ücretle çalışan vatandaşların sayısının 6 milyondan fazla olduğu vurgulanmış ve bu vatandaşların maaşlarının son durumuna dair bilgi verilmişti. Bu kapsamda halen asgari ücretin net 1.450 TL olduğu AGİ ile bu rakamın 1.603 TL'ye ulaştığı hatırlatılan kanun teklifi gerekçesinde; bu rakamlar üzerinden asgari ücretliden yılda 4 bin 3 TL Gelir Vergisi ve 184 TL damga vergisinin kesildiği ifade edilerek bu vergilerin kaldırılması talep edildi. 

Ekonomide yaşanan gelişmelerin ve vatandaşların alım gücünün azalmasına dikkat çeken Milliyetçi Hareket Partisi Milletvekili Olcay Kılavuz yasanın çıkarılmasını önerdi. 

YASA ÇIKARILIRSA MAAŞLAR NE KADAR ARTACAK?

Söz konusu yasanın kabul edilmesi halinde maaşlarda ne kadar yükselme olacak? 

Kanun teklifinin gerekçesinde asgari ücretliden yılda 4 bin 3 TL Gelir Vergisi ve 184 TL damga vergisinin kesildiği vurgusu yapıldı. Eğer Milliyetçi Hareket Partisi Milletvekili Olcay Kılavuz'un Gelir Vergisi Kanunu ve Damga Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kabul edilirse maaşlarda ortalama aylık 208 TL'lik bir artış yaşanacak. 

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Sizce asgari ücretten alınan vergiler konusunda hükümet nasıl bir yol izlemeli. Konuya ilişkin görüşlerinizi haberimizin altına yorum olarak yazabilir ve taleplerinizi dile getirebilirsiniz. 

Kamupersoneli.net - ÖZEL Haber

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2018, 20:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
Uğur
Uğur - 8 ay Önce

Bunu 3 yıldır asgari ücretle çalışan ama evine ekmek bulamayan eşinide çalıştıran yine para yetiremeyen ve çocukları yırtık ayakkabı giyen bir baba olarak söylüyorum.En doğrusu halk gariban oldu asgari ücret net en az 2300tl olmalı...

musa
musa - 8 ay Önce

gelir vergisi alınmazsa 1850 tl olur.enflasyon zammı ile 2250 tl ye yükselir halk nefes alır.memura 3500 tl vereceğinize 3000 verin asgari ücretliye zam yapın.

Ferdi
Ferdi - 8 ay Önce

Memur isci bayraminda yatar resmi tatilde yatar hep yatar 3500 alir usci bayramda çalışır isci bayramin da calisir maasa yansimaz hem az alir hem de hakkini alamadifi icin psikoloji bozulur sayet bunlarda Allah korkusu biraz da iman varsa iscinin halini gorurler

Efsane
Efsane - 8 ay Önce

Biz bunları hak edecek ne yaptık devlet bile bizim sırtımızdan geçiniyor asgeri ücretli olmazsa devletin hali harab olur ama ne yazıkki asgeri ucretliyi kolelestirmeye devam ederler insanların alım gücü insanlar eşlerini çalıştırıyor geçinemiyorler kundaktaki çocuğunu bırakıp ise giden insanlar var yazıktır gunahtir aile huzur yuva denen birşey bırakmadınız insanlarda patronların zaten gözü doymuyor Allah ıslah eylesin onları.

İsimsiz
İsimsiz - 8 ay Önce

Asgari ücretli sürünsün millet vekilleri yaşasın
Nerde adalet nerde hak nerde vicdan
Zengin dahada zengin fakir dahada fakir
Hayal görmesin kimse ne tazminat işçiye verilir nede güzel bi asgari ücret

Gariban işçi
Gariban işçi - 8 ay Önce

Bu hükümet,damarlarını besleyen kanı kesmez,daha fazla işçiden vergi nasıl alırımın hesabını yapar.

Remziye
Remziye - 8 ay Önce

Kaç sene önce vergilerin kaldırılacağı gündeme gelmişti ama yine başka şeyler çıkarıp kaynattılar tabiki kaldırılmalı bizimle oyun oynuyorlar resmen kıt kanaat geçinmeye çalışıyoruz onlarda iki kuruş maaşa göz dikmişler sağından solundan vergi alıyorlar.

Derya
Derya - 8 ay Önce

3 yildir yaz kis ayni ayakkabiyi giyorum asgari ucrettrn her ay 300 lira civarinda vergi kesiliyor kira fatura derken hic bir sey girmiyor eve

Hasan
Hasan - 8 ay Önce

Kendimi gordum yorumda.