Telefon dolandırıcılarına dikkat! Banka çalışanı uyarmasa Edremit'te emekliyi soyacaklardı!

Telefondan dolandırıcılık yapanların tuzağına her gün binlerce vatandaş düşüyor. Emekliler ise bu konuda en çok mağdur edilenler arasında yer alıyor. Telefon dolandırıcılarının telefondaki yeni yöntemi banka çalışanının dikkati sayesinde ortaya çıktı. Balıkesir'in Edremit ilçesinde bir emekli vatandaşın, dolandırıcılar tarafından aranarak 'Adın FETÖ/PDY davasında geçiyor. Dosyayı kapatmak için işbirliği yapman ve söyleyeceğimiz hesaba 81 bin TL yatırman gerekiyor' diye para istediği ortaya çıktı.

EKONOMİ 28.09.2019, 15:33
Telefon dolandırıcılarına dikkat! Banka çalışanı uyarmasa Edremit'te emekliyi soyacaklardı!

Balıkesir'in Edremit ilçesinde telefon dolandırıcılarının tuzağına düşen emekli H.B.B., banka çalışanlarının dikkati sayesinde 81 bin TL dolandırılmaktan son anda kurtuldu.

Edremit ilçesinin turistik Altınoluk Mahallesi'nde yeni emekli olan H.B.B.'yi, telefon dolandırıcıları kendilerini emniyette görevli başkomiser olarak tanıtarak, 'Adın FETÖ/PDY davasında geçiyor. Dosyayı kapatmak için işbirliği yapman ve söyleyeceğimiz hesaba 81 bin TL yatırman gerekiyor' diyerek ikna etti.

Emekli ikramiyesini çeken H.B.B.'nin, banka önünde uzun süre telefonla konuşma yapması banka görevlilerini şüphelendirdi. Görevliler durumu jandarmaya bildirdi. Olay yerine gelen Altınoluk Jandarma Karakol Komutanlığı'na bağlı ekipler, H.H.B.'nin parayla vezneye yaklaştığı sırada uyarıda bulunarak durdurdu. Jandarma olayla ilgili soruşturma başlattı.

EGM Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı: Telefon dolandırıcılığına karşı dikkatli olalım!

Sizleri telefonla arayarak kendilerini polis, asker ve savcı olarak tanıtıp, "Adınız  ve banka hesabınız FETÖ/PDY terör örgütüne karıştı" diyerek sizden "Para, Altın isteyen" şahışlara inanmayın. Böyle bir durumda hemen 155 Polis İmdat'ı Arayın!

Nitelikli dolandırıcılık katolog suç: 

TCK’nın 157. maddesindeki, dolandırıcılık suçunun basit hali cezasının alt sınırı 1 yıldan 2 yıla, 158’deki nitelikli halinin cezasının alt sınırı 2 yıldan 3 yıla çıkarıldı. “Nitelikli dolandırıcılık” suçunu işleyenler hakkında CMK’nın iletişimin tespiti ve teknik takibi düzenleyen 135 ve 140. maddelerindeki telefon dinleme, kayda alma, görüntü kaydı gibi koruma tedbirleri uygulanabilecek.

Failin kendisini; polis, hâkim, savcı, banka, sigorta ya da kredikurumlarının çalışanı olarak tanıtması, nitelikli dolandırıcılık sayılacak ve en az 4 yıl hapis cezası verilecek.

Yorumlar (0)