TESK Başkanı Palandöken: Banka Borçları Yapılandırılmalı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, TESK'in resmi internet sitesi üzerinden yazılı açıklama yayınladı. Palandöken yaptığı açıklamada ise bankaların borçlarının yapılandırılmasını talep ederek vatandaşlara kolaylık sağlanmasını ifade etti.

TESK Başkanı Palandöken: Banka Borçları Yapılandırılmalı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken yazılı açıklama yayınladı.

Palandöken ayrıca yaptığı açıklamada bankaların borçlarının yapılandırılmasıyla beraber kolaylıkların sağlanabileceğini sözlerine ekledi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken yaptığı yazılı açıklamasında ayrıca;

"Şubat sonu itibariyle 3,2 milyon kişinin bankalara kredi ve kredi kartı borcu bulunduğuna dikkat çeken Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, '3,2 milyon vatandaşın bankalara kredi ve kredi kartı borcu var. Bankların yüksek faiz oranları, bu borçların ödenmesini daha zorlaştırıyor.

Borcunu ödeme imkanı olanı hiç kimse bu kadar yüksek faizi göze alarak bankalara borç takmaz.

Bu nedenle ödeme güçlüğü çeken esnafa ve vatandaşa bankalar bir el uzatmalı ve 3,2 milyon kişinin borcu düşük bir faiz oranıyla yeniden yapılandırılmalıdır' diye konuştu. 

Yeni etkin ve zorunlu yapılacak bir sicil affının esnaf ve sanatkâr açısından son derece önemli olduğunu belirten Bendevi Palandöken, 'Zorunlu ve etkin sicil affı esnafa rahat bir nefes aldırır. Piyasaya yeniden hareket ve bereket kazandırır.

40 yıldır tek bir çeki dönmemiş, tek bir kuruş ödenmemiş borcu olmayan esnaf bile zaman zaman sıkıntı yaşayabiliyor.

Geçici süreli sorunlar zamanla çözülse de bankaların kara listesine bir kere giren bir daha kredi alamıyor.

Oysa esnafın asıl böyle zamanlarda krediye ihtiyacı var. Bankalar güneşli günde uzattığı şemsiyeyi yağmur başladığında geri istememelidir.

Bankalarda kredi kullanımı için yeteri miktarda kaynak bulunmasına rağmen kara liste yüzünden bu kaynak esnafımıza ulaşmıyor.

Esnafın finansmana erişimi kolaylaşırsa bundan sadece esnaf değil, çiftçi de işçi de emekli de kazanır. Kısacası Türkiye kazanır. Dolasıyla esnafa bugün verilecek destek, yarın daha büyük ve sürdürülebilir bir ekonomik büyüme olarak geri dönecektir" dedi.

Kamupersoneli.net I ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2018, 11:08
YORUM EKLE