TESK Başkanı Palandöken'den Ocak Ayı Enflasyon Açıklaması

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken, Ocak ayı enflasyon rakamlarıyla alakalı olarak açıklamalarda bulundu. Beklediklerinin hemen, hemen aynı oranda olduğuna dikkat çeken Başkan Pendevi Palandöken bu konuda mutlu olduklarını dile getirdi.

TESK Başkanı Palandöken'den Ocak Ayı Enflasyon Açıklaması

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken, Ocak ayı enfslayon rakamlarının açıklanmasının ardından açıklamalarda bulundu. Başkan Palandöken; beklentileriyle doğru oranda olduğuna vurgu yaptığı enflasyon rakamlarıyla alakalı olarak mutlu olduklarını ifade etti. 

Aralık ayında enflasyon oranlarının yıllık bazlarda düşüşe geçmesinin 2018 yılı için unut verici olduğuna dikkat çekerek Ocak ayında bu düşüşün devam edeceğini belirttiği açıklamasında  TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, " Kasım ayı enflasyon oranlarının açıklanması ardından yapmış olduğumuz açıklamalarda. Enflasyonun Aralık aylarından itibaren düşüş yaşadığını ve Ocak ayında bu düşüşün hızlanacağını belirtmiştik. Nitekim Ocak ayı enflasyon oranlarının beklentilerimiz doğrultusunda gerçekleştiğini gördük. TÜFE yıllık bazda yüzde 10.35  oranına kadar düştü. Bu oranların 2018 yılının Türkiye ekonomisi için son derece olumlu geçeceğinin önemli işaretidir." ifadelerinde bulundu.

KASIM AYINDA ZİRVEYİ GÖRMÜŞTÜ

Kasım ayında yaptığı açıklamalarda enflasyon oranlarının Ocak ayında daha da düşeceği yönünde öngörülerin doğru çıkmasına mutlu olduklarını belirten  Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Enfasyon kasım ayında zirveyi görmüştü. Aralık ayından itibaren düşüşe geçti. Ocak ayında devam eden eflasyon düşüşü ile TÜFE aylık oranda 1,02 oranında arttı. Yıllık bazda 1,35 azalma yaşandı. Döviz kurlarındaki artışın durması, enflasyonlardaki artışa direkt etki ederek durdurdu." ifadesini kullandı.

EN YÜKSEK ARTIŞ ULAŞTIRMADA YAŞANDI

Kasım ve Aralık aylarında en yüksek artış yine ulaştırma sektöründe görüldü. "Ocak ayı itibariyle yıllık bazda en yüksek artış ulaştırma sektöründe yaşandı. Sürekli olarak söylediğimiz gibi akaryakıt fiyatalrındaki vergi indirimleri gerçekleşirse enflasyondaki düşüş daha yüksek olacaktır. Bunun içi akaryakıt üzerinden alınan vergilerde indirime gidilmeli. Enflasyondaki düşüşlerin sürmesi halinde yatırımlar hızlanacaktır." dedi.

Kamupersoneli.net I ANKARA 

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE