TESK'ten Çağrı: Esnaf Faiz İndiriminden Yararlanmalı

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken yaptığı açıklamalarında geçmiş yıllarda çıkarılan sicil aflarının esnaf ve sanatkarın yarasına merhem olmadığını ifade etti. Ayrıca Palandöken açıklamalarının devamında Merkez Bankasının 2 ay içerisindeki 2 kez faiz düşürdüğünü bankaların da aynı şekilde bankaların da aynı şekilde kredi faizlerini aşağı çektiğini belirtti.

EKONOMİ 13.09.2019, 16:57 13.09.2019, 17:25
TESK'ten Çağrı: Esnaf Faiz İndiriminden Yararlanmalı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken faiz indirimleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Bendevi Palandöken açıklamalarında 2003, 2009 ve 2017 yıllarında üç kez çıkarılan sicil affı zorunlu olmadığı için birçok banka tarafından tanınmadığını belirtti. Palandöken konu hakkında krediye ulaşmak isteyen esnaf ve sanatkarların sorunlarının hala devam ettiğini belirterek şöyle konuştu:

"ESNAFIMIZIN DA YARARLANMASI SAĞLANMALI"

"Oysa esnaf ve sanatkarımızın geleceği bankaların insafına bırakılmamalı. TBMM'de etkin bir sicil affı için net olarak karar verilmeli. Yeni yasa çıkarılarak, tüm bankaların sicil affına uyması kesin bir şekilde belirlenmeli. Yani düşen bu faizlerden esnafımızın da yararlanması sağlanmalı"

KARA LİSTENİN TAMAMEN KALDIRILMASI BEKLENİYOR

Açıklamalarında tüm bankaların zorunlu uygulayacakları etkin bir sicil affının esnaf için ekmek ve su gibi bir ihtiyaç olduğunu belirten Bendevi Palandöken açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

"Ekonominin can damarı olan esnaf ve sanatkarlarımız, geçmiş yıllardaki borçları nedeniyle krediye ulaşamıyor. Borçlarını çoktan ödeyen ve kredi almak için emekli maaşını taahhüt olarak gösteren esnafımıza bile kredi verilmiyor. Birçok banka, özellikle de özel bankalar, geçmiş dönemlerde kredi taksitlerini ya da kredi kartı borcu ödemesini bir gün aksatanları bile kara listeye alıyor. Oysa esnaf ve sanatkarlarımız günümüz şartlarında finansman desteğine çok fazla ihtiyaç duymaktadır. Esnaf ve sanatkarlarımızın rahat bir nefes alabilmesi için krediye ulaşmalarının önündeki kara liste engeli bir an önce kaldırılmalı. Çok sayıda esnaf ve sanatkarımız, bankaların sicil affına uyarak kara listeyi tamamen kaldırmasını dört gözle bekliyor"

Yorumlar (0)