'Teşvik Paketinden Kadın Girişimciler de Faydalansın' Önerisi Geldi

Türkiye Kadın Girişimciler Derneği, doğu ve güneydoğu bölgelerinde uygulanacak teşvik paketlerinden kadın girişimcilerin de faydalanmasının sağlanması önerisinde bulundu.

EKONOMİ 15.09.2016, 15:27 15.09.2016, 15:38
'Teşvik Paketinden Kadın Girişimciler de Faydalansın' Önerisi Geldi
Geçtiğimiz günlerde doğu ve güneydoğu bölgelerinde, terörden mağdur olan vatandaşlara devlet desteği sağlanacağı ve o bölgelerde girişimler için teşvik peketleri uygulanması gündeme geldi.

Başbakan Binali Yıldırım'ın Diyarbakır konuşmasında verdiği teşvik paketi müjdesi için, Türkiye Kadın Girişimciler Derneği Başkanı Sanem Oktar'dan bir öneri geldi. Oktar, teşvik paketinden kadın girişimcilerin de faydalanmasını talep etti.

Oktar konuyla ilgili: "Teşviklerin yüzde 20'lik kısmını kadın girişimcilere verebilir, teşvik kapsamında kurulacak olan tesislerde de istihdamın yüzde 20'lik kısmını kadın çalışanlara ayırabilirsiniz" önerisinde bulundu.Öneriler, Başbakan Binali Yıldırım'a yazılı olarak sunuldu.

Oktar konu ile ilgili: "Denilebilir ki; biz bu destekleri verirken bunun yüzde 20'sine kadınların sahip olmasını hedefliyoruz. En azından böyle bir çağrı yapılabilir. Açıkçası biz bunu bekliyoruz. Çünkü teşvik kapsamında bulunan 23 ilde otel, restoran ve fabrika sahibi kadın girişimcilerimiz var. Bunun yanı sıra teşvikten yararlanacak girişimcilere de denilebilir ki; fabrikanızı ya da işletmenizi açmanıza destek veriyoruz, ama siz de yüzde 20 kadın istihdamına destek verin. Bu şekilde bir yol ya da yön gösterilebilirse, uygulamanın çok daha etkili neticeler alacağını düşünüyoruz.

Dolayısıyla bu bölgelerimizde zaten bir potansiyel var ama devletin görevlerinden biri de buradaki kanalları açarak, bu süreci kolaylaştırıcı teşvikler sağlamak. Buralarda bir fırsat eşitliğinin sağlanması gerekiyor. Kadınlarımızın bu bölgelerde bir desteğe ihtiyaç olduğu gayet açık. Kadın istihdamı ve kadın girişimcilik oranı teşvik paketine dahil edilen 23 ilde oldukça düşük. Kadınlarımızı da sürecin içerisine dahil edecek bir perspektif oluşturulursa teşvik paketi önemli katkılar sağlayacaktır. KAGİDER olarak bu perspektiften bakılmasını bekliyoruz. İnanın çok daha hızlı yol alırız. Kadının ekonomiye dahil edilmesi ile refah da artar kişi başı milli gelirimiz de." dedi.

Kamupersoneli.net

Yorumlar (0)