Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ihracatta 168 milyar lira ile Cumhuriyet tarihi rekorunu kırdık dedi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, NTV canlı yayınına konuk oldu. Canlı yayında ihracat rakamlarını açıklayan Pekcan, "Biz zaten kasım sonu itibariyle ihracatta 168 milyar lira ile Cumhuriyet tarihi rekorunu kırdık. Hedefimiz artışı sürekli kılabilmek"dedi.

EKONOMİ 27.12.2018, 16:08 probil
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ihracatta 168 milyar lira ile Cumhuriyet tarihi rekorunu kırdık dedi

Bakan Pekcan özetle şunları söyledi:

Biz zaten kasım sonu itibariyle ihracatta 168 milyar lira ile Cumhuriyet tarihi rekorunu kırdık. Hedefimiz artışı sürekli kılabilmek. Avrupa ve İran'daki durum bizi etkiler.
Ben göreve geldiğimde Hindistan, Çin, Rusya ve Meksika olmak üzere 4 ülke seçtim niye seçtim çünkü dış ticaret açığımızı bu 4 ülkeyle veriyoruz. Türkmenistan Orta Asya'ya açılan ciddi bir pazar. Hindistan da Asya'nın güçlü ekonomik ülkelerinden. İhracatçılarımızla oradaki firmalar arasında işbirliği yapmayı öngörüyoruz. Hindistan Türkiye açısından önemli bir adres. 

ABD İle Ekonomik İlişkiler

Ek vergiler konuldu. Çelikte aliminyumda ek vergi konuldu. 13 Ağustos itibariyle de bu ek vergiler Türkiye'ye iki katına çıkarıldı. Dünya Ticaret Örgütü'nde profesyonel bir ekibimiz var. Demir-çelik konusunda iki tane dava kazandık. Son zamanlarda yaptığımız görüşmelerde olumlu sinyaller alıyoruz. İş dünyası için her şey çok daha güzel olacak. Türkiye için konulan ek vergilerin kalkmasını bekliyoruz. İhracatçılarımızın hakkını her zeminde koruyacağız. Türkiye için konulan ek vergilerin kalkmasını bekliyoruz.

ABD'nin İran Yaptırımları

Her türlü yaptırım en fazla Türkiye'yi etkiler. Türkiye'ye muafiyet kararının uzatılacağını bekliyoruz. 

Fahiş Fiyat Artışları

Ben serbest piyasa ekonomisine inanan bir insanım. Ancak rekabetin sağlanamadığı konularda bunu sğlamak bizim görevimiz. Ticaret il müdürlüklerimiz bu işi çok sağlam götürdüler. Tespitlerimizi kendilerine bildirdik. Yazılı savunmalarını istedik. Sonra belediye ekiplerine de bakanlığımızın ekipleri eğitim veriyorlar. 7 bin firmayla yazıştık. 81 ürün denetlendi. Bin 800 üründe fahiş artış saptandı.


Konkordote İlanları

Konkordato soruları bize geliyor ama Adalet Bakanlığı'nın konusu. Rakamlar da değişiyor devam eden bir süreç. Her pazartesi yayınlanıyor. Bu hafta pazartesi 979 firma olmuş. Yeni bir düzenleme var bundan böyle bağımsız bir denetim kuruluşlarının raporları doğrultusunda konkordato ilan edilebilecek. 

E-Ticarette Güven Damgası, Elektronik Ticarete Ne Kazandıracak?

TÜİK verilerine göre insanların yüzde 45'i güvenilir bulmadıkları için e-ticaret yapmadıklarını belirtiyor. Güven damgasıyla denetlenebilirlik sağlanacak. Güven unsuru için uygulamaya koyduk.

Elektronik Çek Uygulaması

Cuma günü itibariyle tebliği bekliyoruz. Çek ve bononun elektronik ortamda düzenlenmesine çalışıyoruz. Güven uygulaması için uygulamaya koyduk.

Gümrüklerde Yeniden Yapılandırma

Tasarıma ve markalaşmaya önem veriyoruz. Gümrükler konusunda çok güzel yatırımlar yapılmış. Kapıkule'de kuyruklar yoğunlaşmış. Son 3 ayda 1200 TIR'a yükselmiş durumdayız. Bulgar makamları iki peron daha açtılar bizim için. Dijitalleşme konusunda onlar kendi gümrük işlemlerini yapabiliyorlar. Güvenilir, denetlenebilir, rekabt eden firmalarımıza bu yetkiyi veriyoruz. Gümrüklerin dijitalleşmesine ilişkin diğer bakanlıklarımızla projelerimiz var."

Yorumlar (0)