TİSK Tarafından Asgari Ücretli Çalışanı Üzen Açıklama Geldi

Asgari ücret görüşmeleri kapsamında TİSK tarafından üzücü bir açıklama yapıldı. TİSK tarafından yapılan açıklamada 2 bin TL üzeri asgari ücretin hedeflere uymadığı ifade edildi. Konu hakkında yapılan açıklamada "2 bin TL üzeri asgari ücret hedeflere uymazmış" ifadelerine yer verildi.

EKONOMİ 20.12.2018, 09:04 20.12.2018, 11:30
TİSK Tarafından Asgari Ücretli Çalışanı Üzen Açıklama Geldi

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Kudret Önen 2 bin TL'nin üzerindeki asgari ücretin enflasyon ve işsizlik hedefleri ile uyumlu olmadığını iddia etti.

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Kudret Önen, “Yeni yılda geçerli olacak asgari ücretle ilgili teklifimiz, hükümetin enflasyonla mücadele programına destek olacak nitelikte.” dedi.

Önen, yaptığı açıklamada, asgari ücret ile geçim ücretinin farklı şeyler olduğunu belirterek, bu iki kavramın karıştırılarak kamuoyunda yanlış bir algı oluşturulmaya çalışıldığını söyledi. Asgari ücretin çalışanlara ödenebilecek alt limiti tarif ettiğine dikkati çeken Kudret Önen, “Asgari ücretin, hedef enflasyon ile birlikte ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durumu, hedef yatırımlar, verimlilik, işsizlik ve enflasyon ile mücadele hedeflerinin dikkate alınarak tespit edilmesini öneriyoruz. Yeni yılda geçerli olacak asgari ücretle ilgili teklifimiz, hükümetin enflasyonla mücadele programına destek olacak nitelikte.” diye konuştu.

‘REKABET GÜCÜ DİKKATE ALINMALI’

Asgari ücretin 2 bin liranın üzerinde olması yönündeki taleplere de değinen Önen, “Bu tür taleplerin ‘Yeni Ekonomik Program’ içinde yer alan enflasyon ve işsizlikle mücadele ile diğer hedeflere uygun olmadığını düşünüyoruz. Bu talebin gerçekleşmesi ülkemizin rekabet gücünü olumsuz etkileyeceği gibi istihdamın sürdürülebilirliği ve yeni iş alanlarının açılması açısından da destekleyici değil.” ifadelerini kullandı.

Fiyatlama davranışlarının Yeni Ekonomik Program’da belirtildiği gibi hedef enflasyon oranında yapılmasının enflasyon ile mücadelede bir tutarlılık göstergesi olduğunu dile getiren Kudret Önen, şunları kaydetti: “İşverenler olarak hedefimiz; rekabet kurallarının hızla sertleştiği dünyada, ülkemizin değişime ayak uydurmasını ve küresel yarışta verimliliğini artırarak, rekabet gücünün korumasını sağlamaktır. 2019 yılı için belirlenecek asgari ücret de bu hedefin önemli bir parçasıdır. Asgari ücretin belirlenmesinde, ülkenin ekonomik durumu, işletmelere olan etkisi ve ülkemizin rekabet gücü dikkate alınmalıdır. Ayrıca mevcut çalışanların yanı sıra iş aramakta olan işsizlerimizin de dikkate alınması gerektiğini düşünüyoruz.”

‘İŞVERENİN İHTİYACI VAR’

Hükümetin asgari ücret için işverenlere sağladığı 100 liralık desteğin ekim ayı itibarıyla durdurulduğunu anımsatan Önen, “Sadece bu desteğin durdurulması bile asgari ücretlinin istihdam maliyetini yüzde 5 yükseltmektedir. Bu desteğe, 150 liraya artırılıp 2019’da da devam etmesi bizlerin en önemli talebidir. Yeni yılda ekonomik hedeflerimizi tutturmada işverenin bu desteğe kesin ihtiyacı var.” şeklinde konuştu. Kudret Önen, TİSK olarak yüzde 2 olan İşsizlik Sigortası işveren payının 2019’da alınmamasını, SGK İşveren Desteği’nin yüzde 5’ten yüzde 6’ya yükseltilmesini ve bu oranın toplu iş sözleşmeli iş yerlerinde yüzde 7 olarak uygulanmasını talep ettiklerini de vurguladı.

Yorumlar (7)
Yazık 11 ay önce
Ulan oy beklemeyin artık. Yazıklar olsun
Hasan 11 ay önce
Böyle bir şey yok be yazıklar olsun
Selda 11 ay önce
Kendilerine gelince 1 gecede asgari ücretin kaç katı zam çocuklarımızın hakkı haram olsun
Yok daha neler 11 ay önce
Sizden alıp asgari ücretlilere verilsin daha iyi olur. Ters bir orantı daha iyi bence
Sergen 11 ay önce
Asgari ücretin en az 2000 TL olması gerekiyor bekar biri bile bu rakamın altında zor geçiniyor neye göre değerlendirilip bu kadar halkı zor duruma sokuyorsunuz ki halkın talebi belli isteği belli
neslihan 11 ay önce
yazıklar olsun kendimiz gecinin görelim oy yok size
abdullah 11 ay önce
Oyy felan yok akppartiye yaziklar olsun size