TMSF Başkan Erdoğan'a, Özelleştirme Albayrak'a Bağlandı

Kararnamelerle beraber Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Cumhurbaşkanlığı'na bağlandı. Ayırca KHK ile yeni oluşturulan Nükleer Düzenleme Kurumu ise; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na bağlandı. İşte detaylar...

EKONOMİ 16.07.2018, 09:47
TMSF Başkan Erdoğan'a, Özelleştirme Albayrak'a Bağlandı

Bakan Albayrak'a bağlanan kuruluşlar; Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu, Merkezi Finans ve İhale Birimi olarak belirtildi.

Ayrıca Resmi Gazete'de yayımlanan kararname ile beraber Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Cumhurbaşkanlığı'na bağlandı. Diğer yandan KHK ile yeni oluşturulan Nükleer Düzenleme Kurumunun ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na bağlandığı belirtildi.

Emlak Bankası Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlandı.

Kişisel Verileri Koruma Kurumu ve Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Adalet Bakanlığı'na bağlanırken, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanlığı Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlandı. Ayrıca Türkiye İhracat Kredi Bankası ise; Ticaret Bakanlığı ile alakalı hale getirildi.

Önceki kararnamelerde teşkilat yasası değiştirilen bazı kuruluşların durumu ise Resmi Gazete'de yayımlanan kararname ile belli oldu.

Hürriyet'in haberine göre; Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) da Bakan Albayrak'a bağlanmış oldu...

Yayımlanan KHK'ya göre; Özelleştirme kapsamına alınması veya özelleştirme kapsamına alınmış olan kuruluşların eski statülerine iade edilmesi veya özelleştirme programındaki kuruluşlardan gerekli görülenlerin özelleştirmeye hazırlanmasına karar verilmesi adına Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlandı.

Ayrıca TÜİK'in raporlamadaki bağımsızlığı ise KHK ile korundu. 

Kamupersoneli.net I ANKARA

Yorumlar (0)