TOKİ kura çekiliş tarihi 2019 belli oldu! TOKİ Ankara, İstanbul İzmir Konut Kura Çekiliş Tarihleri

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nca (TOKİ), 50 bin sosyal konut projesi kapsamında kura çekiliş tarihleri merakla araştırılıyordu. 50 bin sosyal konut kura günleri belli oldu. Peki, İstanbul, Ankara, İzmir kura çekilişi ne zaman yapılacak?

EKONOMİ 09.06.2019, 09:04
TOKİ kura çekiliş tarihi 2019 belli oldu! TOKİ Ankara, İstanbul İzmir Konut Kura Çekiliş Tarihleri

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından, 67 ilde 140 projeyle hayata geçirilen 50 bin yeni sosyal konutun kura günleri ne zaman diye merakla takip edilip araştırılıyordu. TOKİ kura günlerinin belli olmasıyla şimdi ise kura çekilişleri takip ediliyor. 5 Ağustos'ta tüm kuraların tamamlanması bekleniyor. Peki, kura tarihleri hangi ilde ne zaman gerçekleşecek?

Evleri teslim almak için sayılı günler kaldı

TOKİ, konutların inşası tamamlandığında bir ‘Konut teslim programı’ hazırlıyor. Bu programda hak sahiplerinin evlerini teslim alması için belirli günler belirleniyor. Örneğin farklı bloklar farklı günlerde evlerini teslim almaya başlıyor. Konut alıcıları, kendileri için belirlenen teslim tarihinde önceden bildirilen banka şubesine giderek, satış bedeli üzerinden KDV ödemesi yapıyor.

Konutların teslim alınma süreci 

KDV ödemesinin ardından şantiyeye ulaşarak konutlarını tutanakla teslim alıyor. Konutun sigorta ve DASK işlemleri aracı banka tarafından yaptırılıyor ve bedelleri KDV ile birlikte tahsil ediliyor. Teslimler esnasında ‘Gayrimenkul Satış Sözleşmesi’nin hak sahibinde bulunan nüshasını, kimlik fotokopisini ve KDV tutarının ödendiğine dair belgeyi ibraz etmek gerekiyor. Belgeler eksiksizse ‘Konut Teslim Tutanağı’ ile ‘Konut Tespit Föyü’ imzalatılıyor.

TOKİ kura tarihi günleri 

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından, 67 ilde 140 projeyle hayata geçirilen 50 bin yeni sosyal konutun kura günleri belli oldu. Konutlar için 6 Mart-19 Nisan arasında talepler toplanmıştı. Öncelikle 80 proje için belirlenen takvime göre; hak sahiplerini belirleme kuraları ilk olarak 6 Mayıs’ta Ankara’dan başladı. Bunu Konya, Diyarbakır,Batman, Adıyaman, Giresun, Trabzon, Yozgat takip etti. Pazartesi itibarıyla yeni kuralar çekilecek. 5 Ağustos’a kadar tüm kuraların tamamlanması bekleniyor. 

TOKİ İstanbul kura çekilişi ne zaman?

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) 50 bin yeni sosyal konut kapsamında İstanbul'da toplam 5 projede 6 bin 300 konut için 318 bin 511 talep aldı ve İstanbul'da TOKİ sosyal konut proje kura çekilişleri ise Haziran ayı sonu ile Temmuz ayı başı arasında gerçekleştirilecke.

Hangi ilçelerde kaç konut teslim edildi?

Yorumlar (0)