Torba Yasa İle İşsizlik Maaşlarına Yeni Düzenleme!

TBMM'de görüşülen Torba Yasa ile işsizlik maaşlarında yeni düzenlemeler olacağı belirtiliyor.

Torba Yasa İle İşsizlik Maaşlarına Yeni Düzenleme!

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde görüşmeleri devam eden Torba Yasa ile Sosyal Güvenlik alanlarında birçok değişiklik yapılacağı görülüyor.

Bu düzenlemelerin en başında asgari ücretle çalışanları yakından ilgilendiren bir düzenleme geliyor. Peki işsizlik ödeneğinde nasıl bir düzenleme yapılması bekleniyor?

Devlet 76 TL Ek Destek Sağlayacak

Hürriyet'ten Noyan Doğan'ın haberine göre, gelir vergisinden dolayı başta asgari ücretli çalışanlar olmak üzere tüm çalışanların maaşlarında bir düşüş olacağı belirtiliyor.

Asgari ücretle çalışan işçiler incelendiğinde, yapılacak yeni düzenlemedeki düşüş nedeniyle aylık 1404 TL maaş alacakların ellerine, Ekim ayında 1374 TL, Kasım- Aralık aylarında ise 1328 TL geçeceği söyleniyordu. Meclis'te görüşülen Torba Yasa ile Ekim- Kasım- Aralık aylarında ücretleri 1404 TL altına düşecek olan çalışanların net alacakları ücretleri, 1404 TL tamamlanacak şekilde ilave geçim indirimi sağlanacak.

Yani asgari ücretli Torba Yasa ile birlikte 1404 TL almaya devam edecek. Düzenleme şöyle belirtiliyor, devlet, sene sonuna kadar asgari ücretliye 76 TL destek sağlayacak.

İşsizlik Maaşları Her Ayın 5'inde Ödenecek!

TBMM'de görüşülen Torba Yasa ile gündeme getirilen önemli bir değişiklikte işsizlik maaşı ile ilgili olduğu görülüyor.

Şuanki durumda, işsizlik maaşı her ayın sonunda yapılıyor. Torba Yasa ile söz konusu düzenleme gerçekleştirildiğinde ise bu durumda değişiklik yapılacağı, işe giriş tarihi ve emeklilik gibi durumlar tespit edilerek, fazladan yapılan ödemelerin önüne geçmek adına işsizlik maaşları her ayın 5'inde ödenecek.

Şuan işsizlik maaşı alanlar Torba Yasa'nın çıkması ile maaşlarını her ayın 5'inde almaya başlayacaklar.

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2017, 12:49
YORUM EKLE