Toyota, Türkiye'deki Binlerce Aracını Geri Çağırdığını Açıkladı!

Toyota Türkiye'den çok önemli bir geri çağırma uyarısı yapıldı. Söz konusu binlerce araç sahiplerine gönderilen yazıda, hava yastıklarındaki problemden kaynaklı kaza anında araçtakilerin yaralanabileceği vurgulanarak söz konusu araçların ücretsiz hava yastığı değişimi için servislere getirilmesi talep edildi.

EKONOMİ 22.12.2018, 22:31 22.12.2018, 22:39
Toyota, Türkiye'deki Binlerce Aracını Geri Çağırdığını Açıkladı!

Japon otomotiv devi Toyota'nın geri çağırmalarla başı dertte. Geçen aylarda kalkışta yaşanan tekleme problemi nedeniyle 2,43 milyon aracı geri çağıran Toyota, hava yastık problemleriyle de gündemden düşmüyor.

Çok önemli geri çağırma

Toyota Türkiye tarafından müşterilerine 'önemli' başlığıyla yapılan uyarıda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü ile ortak çalışma yürütüldüğü açıklandı.

Yürütülen çalışmalar sonucunda müşterilerin güvenliği için çok önemli bir geri çağırma kampanyasının başlatıldığı belirtildi.

Hava yastıkları yaralayabilir

Müşterilere gönderilen uyarıda şu açıklamalara yer verildi:

"Araçlarda kullanılan hava yastığı fişeklerinin içindeki itici gazı oluşturan malzeme, zaman içerisinde yüksek nem, yüksek sıcaklık ve ani sıcaklık değişimlerine maruz kaldığında bozulabilmektedir. Bu durumda olan bir hava yastığı fişeği, kaza anında patlayabilmekte ve oluşan metal parçaları, yüksek bir hızda aracın içerisine saçılarak araçta bulunanların yaralanmasına neden olabilmektedir.

Değişen hava yastıkları Bakanlığa rapor edilecek

Olası bir riske karşı önlem almak üzere, ilgili hava yastığı fişeğini ücretsiz değişimi için en kısa sürede yetkili servislerimize gelmeniz gerekmektedir. Güvenliğiniz ile ilgili olan bu önemli onarımın aracınız uygulanıp uygulanmadığı ilgili Bakanlıklara da ayrıca raporlanacaktır.

Getirmeyenin aracı trafikten men edilecek

Tarafımızdan Bakanlığa yapılacak raporlama sonrasında 22.02.2018 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan, "Otomotiv Ürünlerine İlişkin Piyasa Gözetimi ve Denetimi Yönetmeliği'ne göre; araç sahiplerine yapılan bildirimlere rağmen yükümlülüklerini yerine getirmeyen müşterilerin araçları, trafikten geçici veya sürekli olarak men edileceği TÜV Türk periyodik muayenelerinden de kusurlu sayılabileceğini bilginize sunarız."

Ayrıca, Toyota Türkiye tarafından yapılan uyarıda, "Tüm işlemleri ücretsiz olarak yapmaktan memnuniyet duyacağız" denildi.

2,4 milyon aracı geri çağırmıştı

Toyota, Ekim ayında 2008-2014 model Prius ve Auris modellerinden toplamda 2,43 milyon aracı servislere çağırmıştı. Araçların kalkışta yaşanan tekleme problemi nedeniyle geri çağrıldığı belirtilmişti.

Yorumlar (0)