Trafik Kazası Yapan, Arabasının Değeri Düşenler Dikkat! Değer Parası Nasıl Alınır?

Trafik kazası yaptınız ve sigorta masrafları karşılasa da aracın piyasa değer mi düştü? Aracınızdaki hasara karşılık gelen değer parasını sigorta şirketlerinden talep edebilirsiniz. Peki değer parasını almak için başvuru şartları neler? Araçlarda oluşan değer kaybı nasıl hesaplanır? İşte cevapları...

EKONOMİ 30.04.2019, 15:12 30.04.2019, 15:40
Trafik Kazası Yapan, Arabasının Değeri Düşenler Dikkat! Değer Parası Nasıl Alınır?

Birçok araç sahibi aracının tamiri sonrasında otomobilin yenilendiğini düşünüyor ama durum öyle değil. Aracınızın değişen parçaları ya da yapılan boya sebebiyle değeri düşüyor.

Burada hiçbir kusuru olmamasına rağmen aracı hasar gören ve değeri düşen vatandaşlar sigorta şirketlerine bunun tazmini için başvurabiliyor.

Ödenmemesi durumunda ise 2 yıllık bir süre içinde dava açma hakkı bulunuyor. Burada değer kaybı parası karşı tarafın sigortasından karşılanıyor. Bu konuda Yargıtay kararları da bulunuyor. Yargıtay değer kaybını zarar kalemleri arasında saydığı için, hukuken de bu hakkınız bulunuyor.

Yazılı Başvuru Yapmak Gerekiyor

Aracın hasarının tespiti sırasında verilen ekspertiz raporlarında değer kaybının da bulunması gerekiyor. Bu kaybın maddi miktarı belirlendikten sonra önce sigorta şirketine yazılı başvuru yapmak gerekiyor. Ödenmediği takdirde ise mahkeme yoluna gidiliyor. Bu konu bazı kasko poliçelerinde teminatlar arasında da sayılıyor.

O yüzden poliçenizi iyi incelemenizde yarar var. Sizin arabanıza zarar veren aracın sigortası yok ise bu kez kişilere de değer kaybı davası açılabiliyor. Araç ticari bir araç ise değer kaybıyla birlikte aracın tamirde kaldığı sürede meydana gelen kayıplar da talep edilebiliyor.

Para Talep Eden Aracılara Gerek Yok

Değer parasını alabilmek için bir aracıya, yardımcıya ihtiyacınız yok. O yüzden bu şekilde sizden para talep eden, yardımcı olacağını söyleyenlere itibar etmeyin. Kendiniz sigorta şirketinize başvurarak değer kaybını kolayca alabilirsiniz.

Hatta bunun için şirkete gitmeye de gerek yok, cep telefonu uygulamalarından başvuru yapmak mümkün. Kazadan sonra mutlaka sigortacınıza değer kaybı ile ilgili bilgi sorun.

Araçtaki Değer Kaybı Nasıl Hesaplanır?

Araç değer kaybı tespitini sigorta ekspertizleri yapabiliyor. araç değer kaybı hesaplaması için hasar geçmişi ve niteliği, kilometresi, marka ve model bilgisi, üretim yılı, trafiğe çıkış tarihi, pazar değeri gibi faktörler esas alınıyor.

Değer Kaybı Almak İçin Hangi Evraklar Gerekiyor?

- Kaza tespit tutanağı

- Servis raporu ve servis faturası

- Sigorta poliçesi

- Hasara ait fotoğraflar

Yorumlar (0)