banner731

TÜİK'in Açıkladığı Enflasyon Sonrası Kira Zam Oranları Belli Oldu

Yeni düzenleme kapsamında kir artış oranları TÜFE'ye göre belirleniyor. Buna göre TÜİK tarafından açıklanan verilere göre 12 aylık ortalama TÜFE belli oldu ve bu oran yüzde 16,81 oldu. Bu bağlamda kira zamlarında tavan yüzde 16,81 olacak.

EKONOMİ 06.11.2019, 11:16
TÜİK'in Açıkladığı Enflasyon Sonrası Kira Zam Oranları Belli Oldu

Kira artışları Borçlar Kanunu'nun 344'üncü maddesine göre yapılıyor. Bu kapsamda yeni bir bir düzenleme yapıldı ve düzenleme kapsamında kiraz zam oranları TÜFE'ye göre yapılacak. 

KİRA ARTIŞI TÜFE'YE GÖRE OLACAK

Konu ile ilgili olarak kanuna göre sözleşmede farklı bir hüküm belirtilmedikçe konut kiraları 12 aylık ortalama Üretici Fiyat Endeksi'ne (ÜFE) göre artırılıyordu ancak bu uygulama 18 Ocak'taki torba yasa kapsamında değişmiş ve TÜFE'ye göre belirlenmesi kararlaştırılmıştı.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından Ekim ayı enflasyon rakamları açıklandı. Bu verilere göre 12 aylık ortalama TÜFE yüzde 16,81 olurken konutlardaki kira artışı için tavan oran yüzde 16,81 oldu. Kanunen bu oranın üzerinde zam yapılamayacak.

ÜFE'ye ayarlı artış devam etseydi kira artışı yüzde 22,58 olacaktı ancak oran TÜFE'ye göre belirleniyor. İş yerleri için de enflasyona göre kira artışı uygulamasına 1 Temmuz 2020'de geçileceği belirtildi.

Peki ne kadar artış olacak? İşte detaylar...

Yorumlar (0)