banner731

Tüketicilerin enflasyonu, TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranlarının kat kat üzerinde çıkıyor!

Geçtiğimiz günlerde TÜİK 2019 Ekim ayı enflasyon oranlarını yüzde 8,55 olarak açıkladı ama TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamları satın almanın zorunlu olduğu gıda ürünleri için geçerli değil. Tüketicinin, özelliklede asgari ücretlinin enflasyon oranları, TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranlarından kat ve kat daha fazla çıkıyor.

EKONOMİ 06.11.2019, 21:13
Tüketicilerin enflasyonu, TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranlarının kat kat üzerinde çıkıyor!

01 Ocak 2019’dan buyana artan gıda zamları, TÜİK’in açıkladığı 2019 Ekim ayı enflasyon oranlarının çok çok üzerinde çıkıyor. TÜİK yıllık enflasyonu tek haneli olarak 8,55 duyurdu ama Ocak ayından bu yana fiyatı tek haneli artan bir gıda ürünü bulmak bir hayli zor. 10 ayda gıda fiyatlarına gelen zam oranları, asgari ücretlinin aldığı yüzde 26 zammında, özel sektörün verdiği yüzde 10 zammında çok çok üzerinde arttı.

GIDA ZAMMI OCAK-EKİM

Portakal %137 zam,

Bulgura %25 zam,

Makarnaya %25,

Ekmeğe %13 zam,

Elektriğe %33 zam,

Beyaz peynir %14 zam,

Zeytin %14 ve çaya %19 zam geldi. Tabi bu zam oranları en iyimser zam oranları olmak ile birlikte, otoyol ve köprülere gelen zamlar, akaryakıt ve tekel ürünlerine gelen zamlar da ayrı tutuldu.

Asgari ücretliler gelirlerinin çok büyük kısmını zorunlu olarak gıdaya ayırmak zorunda kalıyor. Tabi ev kirasından, faturalardan kendisine ayırabildiği kadarının. Alım gücü iyice azaldı. Örneğin 10 ayda TÜİK rakamlarına göre dana eti %17 zamlanarak 40 TL’den 47 TL’ye yükseldi. Yani TÜİK’in açıkladığı %8,55 enflasyon oranı, satın almanın zorunlu olduğu hiçbir ürün için geçerli değil.

özelliklede Ocak ayından bu yana zam gelmeyen asgari ücretlinin alım gücünde ki erime, TÜİK’in açıkladığı yüzde 8,55 enflasyon oranlarının kat kat üzerinde.

Yorumlar (0)