08 Ağustos 2020 Cumartesi 17:22
Tüm çalışanlara çifte tazminat müjdesi! Başvuru yapanlara verilecek

Yargıtay iş hayatından hakaretlere maruz kalan tüm işçileri yakından ilgilendiren bir karar verdi.

TÜM ÇALIŞANLARI YAKINDAN İLGİLENDİREN KARAR!

İddialara göre otomotiv fabrikasında boya teknisyeni olarak çalışan işçi, amirlerinin ve işverenin mobingine uğradı. Sürekli amirlerinden hakarete varan sözler duyan çalışan istifa etti. Hakaretler sonrasında istifa eden ve tazminat talebi işverence reddedilen teknisyen İş Mahkemesi'ne başvuru yaptı. Teknisyen kendisine mobbing uygulayan hem işverenden hem de ustabaşından şikayetçi oldu.

İşverenden ve ustabaşından şikayetçi olan davacı teknisyen; işyerinde ustabaşı olarak görev yapan şahsın, "şerefin olsa bu adam gibi istifanı yazar gidersin" sözleri üzerine Noter kanalıyla ihtar çekerek iş sözleşmesini feshettiğini dile getirdi. Öte yandan işçi işyerinde sinkaflı küfürler edilerek aşağılandığını,bu sebeple psikolojisinin bozulduğunu, işyeri hekimine görünmek zorunda kaldığını, hatta evliliğinde sorunlar yaşadığını iddia etti. Ayrıca davacı teknisyen; taciz ve mobbing sebebiyle çeşitli kurs ve sınavlar sonucu aldığı başarı belgeleri olmasına rağmen kendisinden daha az kıdeme ve eğitime sahip personelle aynı maaşla çalışarak davalı işverenin eşitlik ilkesine aykırı davrandığını belirtti.

KARARLAR TEMYİZ EDİLDİ

Haklı sebeple işten ayrıldığını öne süren teknisyen; kıdem tazminatı, manevi tazminat ve eşit davranmama tazminatlarının davalılardan tahsiline karar verilmesini talep ve dava etti. Davalılar, tüm personellerin vasıflı olduğunu ve hak ettiği maaşları aldıklarını, bayii olması sebebiyle eğitimlerin zorunlu olarak tüm personele verildiğini, dolayısıyla davacının tüm iddialarının gerçek olmadığını savundu. Mahkeme, davanın kısmen kabulüne hükmetti. Kararı taraflar temyiz edince devreye Yargıtay 9. Hukuk Dairesi girdi.

YARGITAY'DAN İŞÇİLERİ KIDEM TAZMİNATI MÜJDESİ

Yargıtay kararında, İş Mahkemesi'nce davacının mobbinge maruz kalmadığı ve mobbing iddiasını ispatlamadığı gerekçesi ile manevi tazminat talebi reddedildiği hatırlatıldı.

Kararda şöyle denildi:

Oysaki, dava dilekçesinde sadece mobbing nedeni ile değil, davacının kişilik haklarının zedelendiği de ileri sürülerek manevi tazminat talebinde bulunulmuştur. Mahkeme, davalı işverenlikte tüm çalışanlara yönelik olarak kişilik ve onurlarını rencide edici hakarete varan haksız ve kaba tutumun mevcudiyeti sebebiyle işverenin, iş sağlığı ve güvenliğini sağlama yükümlülüğünü ihlal ettiği ve davacının kişilik hakkına yönelik saldırıyı önlemediğine dikkat çekmiştir.

Dolayısıyla da işçinin koruma ve gözetme borcuna aykırı davrandığı aşikar olup bu durumun davacıya iş sözleşmesini haklı sebeple feshetme imkanı verdiği, davacının iş sözleşmesini haklı sebeple feshettiği gerekçesi ile kıdem tazminatı talebinin kabulüne karar verildiği anlaşılmaktadır. Kıdem tazminatı talebinin kabulüne dair gerekçe, hukuka ve dosya içeriğine uygundur. Söz konusu gerekçede de belirtildiği üzere davacının kişilik haklarına yönelik saldırının bulunduğu anlaşıldığından davacının manevi tazminat talebinin de kabul edilmesi gerekirken reddi hatalı olup, bozmayı gerektirmiştir. Kararın oy birliği ile bozulmasına hükmedilmiştir.

ÇİFTE TAZMİNAT VERİLECEK

Tüm çalışanlar bu durumla karşılaştığı takdirde mahkemeye başvuru yapması durumunda çifte tazminat alma hakkı kazanabilecek. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.