Türk İş Başkanı Turan: Asgari Ücret 2000 TL'nin Üzerinde Olmalıdır

Türk İş Genel Başkanı Ergün Atalay yaptığı açıklamalarında asgari ücret görüşmelerinin öne alınmasını isteyeceklerini belirtti. Konu hakkında detayları okuyucularımızla paylaşıyoruz...

EKONOMİ 18.10.2018, 15:27 18.10.2018, 16:16 Batuhan
Türk İş Başkanı Turan: Asgari Ücret 2000 TL'nin Üzerinde Olmalıdır

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Genel Başkanı Ergün Atalay yaptığı açıklamalarında Aralık ayında asgari ücret görüşmelerinin öne alınmasını isteyeceklerini belirtti. 

Bunun yanı sıra Ergün Atalay açıklamalarında yönetmelik değişikliği veya yasaya bir madde koyulması gibi öneriler vererek "Çünkü asgari ücretlinin dayanma gücü kalmadı. 2 bin lira rakamı, aralık ayına kadar. Aralık ayındaki hükümetle yaptığımız görüşmelerle 2 bin liranın üzerinde olsun" dedi.

ERGÜN TURAN'DAN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

Türk-İş Genel Merkezi tarafından Afyonkarahisar'daki bir termal otelde Bursa, İstanbul ve İzmir bölgeleri şube başkanları ve il temsilcilerinin katıldığı toplantı düzenlendi. Söz konusu toplantıya katılan Türk İş Genel Başkanı Ergün Atalay yaptığı açıklamalarında Türkiye'nin 1 asırdır paçasından aşağı çekilmek istendiğini ifade ederek dünyadaki ülkelerin çıkarlarının ekonomik olduğunu vurguladı ve Türkiye'nin sadece birkaç dostu olduğunu belirtti.

Ergün Atalay açıklamalarında asgari ücret görüşmelerine de değinerek önümüzdeki hafta yönetim kuruluyla birlikte Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na müracaat ederek Aralık ayındaki asgari ücret görüşmelerinin öne alınmasını isteyeceklerini vurguladı.

Bunun yanı sıra Ergün Atalay açıklamalarının devamında "Yönetmelik mi değiştireceğiz? Yasaya bir madde mi koyacağız? Çünkü asgari ücretlinin dayanma gücü kalmadı. Önümüzdeki hafta başında randevumuza gideceğiz. Bakanla hafta içinde bu konuyu konuşup kamuoyunu bilgilendiririz. 2 bin lira rakamı, Aralık ayına kadar." ifadelerine yer vererek, Aralık ayındaki görüşmelerde de 2 bin TL'nin üzerinde olmasını talep etti.

Aralık ayına kadarki talebin bu olduğunu ifade ede Türk İş Genel Başkanı Ergün Turan açıklamalarının devamında "Çünkü baktığınız zaman erimeye, ancak öyle rakam geliyor. Şimdi ben çıkıp 4 bin lira, 5 bin lira derim. Sallamak kolay. Makul ve mantıklı şeyleri söylemek ve netice almak lazım." ifadelerine yer verdi.

KAMUPERSONELİ.NET 

Yorumlar (1)
Aslan 10 ay önce
Enflasyon nedeniyle maaşın m sini göremiyoruz.Asgari ücret 1603 tl.53 tl gelir vergisine kesiyorlar.geriye kalıyor 1550 tl adaletmi bu.asgari ücreti belirleyenlere sesleniyorum.sadece 1 ay 1603 tl maaş alsın geçinmeyi denesin.