Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay'dan Yeni Kıdem Tazminatı Açıklaması!

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Türk-İş Yönetim Kurulu adına yaptığı yazılı açıklamada, kıdem tazminatı ve işçilerin alacak davaları hakkında detayları paylaştı...

EKONOMİ 03.05.2019, 17:38
Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay'dan Yeni Kıdem Tazminatı Açıklaması!

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, yaptığı açıklamasında ise Türkiye'de işçilerin alacak davalarının uzun sürdüğünü paylaştı.

Atalay yazılı açıklamasında ise;

"Başta kıdem tazminatı olmak üzere iş sözleşmesinden kaynaklanmak koşuluyla hangi kanuna tabi olursa olsun yıllık izin ücreti, iş sözleşmesinin bildirim şartına uyulmaksızın feshinden kaynaklanan tazminat, kötü niyet tazminatı, iş sözleşmesinin eşit davranma ilkesine uyulmaksızın feshinden kaynaklanan tazminatların zaman aşımı süreleri, işçi kesiminin tüm itirazlarına rağmen yapılan bir düzenlemeyle 2017'de 5 yıla düşürülmüştür. Bu değişikliğin yarattığı sıkıntılar ortadadır."

"Bazı kötü niyetli iş verenler davaları uzatmaktadır.

Bu nedenle, kamuoyunun gündemine işçilik alacaklarında zamanaşımı sürelerinin yeniden azaltılmasına yönelik bir taleple çıkmak kabul edilemez. İşçi alacaklarında zamanaşımı süreleri azaltılamaz. İşçi daha fazla huzursuz edilmesin." dedi.

Yorumlar (0)