Türk Lirası Güçleniyor

TCMB piyasa beklentilerine paralel politika faizini sabit tutarken, Geç Likidite Penceresi faiz oranını 75 baz puan artırarak sıkılaştırıcı tavrını sürdürdü ve TL'yi destekledi.

Türk Lirası Güçleniyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) piyasa beklentilerine paralel politika faizini sabit tutarken, Geç Likidite Penceresi (GLP) faiz oranını 75 baz puan artırarak sıkılaştırıcı tavrını sürdürdü ve TL'yi destekledi.

TCMB'nin GLP faiz oranını 75 baz puan artırarak yüzde 11,75'e yükseltmesi, fonlama konusunda bankanın esnekliğini artırdı. TCMB'nin kullanacağı ağırlıklara göre artık fonlama tarafında daha geniş bir pencereye sahip olduğu görülürken, devam eden TL depo karşılığı döviz depo ihaleleri de Türk lirasının döviz kurları karşısında cazip hale gelmesini sağlıyor.

TCMB'nin 10 Ocak'tan bu yana devam eden sıkı para politikası ile kurlardaki oynaklık önemli ölçüde azalırken, fonlama sepetinde GLP fonlamasının devam etmesi durumunda, bugünkü kararların etkisinin yarından itibaren görülmesi bekleniyor. GLP faiz oranındaki artış, TCMB'nin fonlama maliyetini gerekli gördüğü günlerde yüzde 11,75 seviyelerine yaklaştırabileceği ve TL'nin cazibesini artırabileceği anlamına da geliyor.

Kararın ardından, bu beklentilerle düşüşe geçen dolar/TL, 3,6332 ile 1 Mart'tan bu yana en düşük seviyesine kadar gerilerken, analistler teknik açıdan kısa vadeli yeni hedeflerin 3,60 ve 3,55 seviyeleri olacağını kaydediyor.

Kamupersoneli.net

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE