Türkiye'deki Mülteciler İçin Ankara'ya 1.5 Milyar Euro Gönderilecek

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini yaptığı açıklamalarında Türkiye'deki Mülteciler hakkında açıklamalarda bulundu. Mogherini açıklamalarında mülteciler için Mali Yardım Programı kapsamında Ankara'ya 1.5 milyar euro göndereceklerini belirtti.

EKONOMİ 14.03.2019, 14:44 Batuhan
Türkiye'deki Mülteciler İçin Ankara'ya 1.5 Milyar Euro Gönderilecek

Mogherini Suriye Donörler Konferansı'nın açılış konuşmasını yaptı. Mogherini açıklamalarında Türkiye'deki mültecilere yardım amacıyla AB'nin Türkiye'deki Mülteciler için Mali Yardım Programı kapsamında Ankara'ya ikinci dilim olarak 1.5 milyar euro vereceklerini vuruladı.

Ayrıca Mogheribi açıklamalarının devamında AB'nin Suriyeli mültecilere 2019-2020 yıllarında 1 milyar eurodan fazla yardım sunacağını ifade ederek şu ifadeleri kullandı.

"AB'nin 2019'da 560 milyon euro tutarında yardım sunacağını ve 2020 yılında aynı tutarda yardımı sunmaya hazır olduğunu açıklamaktan sevinç duyuyorum. Bu seviyeyi 2021'de de korumayı planlıyoruz"

Bunun yanı sıra Mogherini açıklamalarının devamında bu yardımın Suriye ile Ürdün ve Lübnan gibi Suriye'ye komşu ülkelerdeki Suriyelilere yönelik olduğunu belirtti.

Yorumlar (0)