Türkiye İhracatçılar Meclisi Ocak Ayı İhracat Rakamlarını Açıkladı

İhracat geçen yılın ocak ayına göre bu yılın ocakta yüzde 16,3 artarak 12 Milyar 198 milyon dolar oldu. Bununla beraber tarihinin en yüksek üçüncü ocak ayı rakamına ulaştı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi  Ocak Ayı İhracat Rakamlarını Açıkladı

İhracat rakamları geçen yılın ocak ayına göre bu yıl ocak ayında yüzde 16.3 oranında artış göstererek 12 Milyar 198 Milyon dolar oldu. Bu verilere göre tarihinin en yüksek üçüncü ocak ayı rakamına ulaştı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan son verilere göre geçen yılın ocak ayına kıyasla yüzde 16.3 oranın artış gösterek 12 Milyar 198 Milyon dolar oldu. TİM tarafından açıklanan bu ihracat verilerine ilişkin  son 12 aylık dönem içerisinde yüzde 10.1 oranında artış yaşamış ve 158 milyar 4 milyon dolarlık ihracat rakamına ulaştığı görüldü. miktar bazında ise ihracatta ocak ayında yüzde 9.8 yükselişle beraber 9.7 milyon tona çıktığı ifade edildi.

Gelecek yılın ocak ayında bu rakamın biraz daha artması beklenilirken bu senenin açıklanan orana yaklaşık olarak kapatılabileceği ifade ediliyor.

PARİTE İHRACATI POZİFİT ANLAMDA KATKI SAĞLADI

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, konuyla alakalı olarak; "Ocak ayında parite etkisinin pozitif yönlü olması 842 milyon dolara ulaştı. Bunda özellikle EURO ve Dolar paritesinin geçen senelere göre daha yüksek olduğu için etki sağladı." dedi.

OTOMOTİV SEKTÖRÜ ZİRVEYİ BIRAKMADI

Sektörel bazlarda ise Ocak ayonda en fazla ihracatı 2.27 milyar dolarla otomotiv sektörü gerçekleştirmiş oldu. Bu sektörün ihracatı ocak ayından bir önceki yıla göre yüzde 10.8 oranında artış gösterdi. Diğer yandan otomotiv sektörünü Hazırgiyim, Konfeksiyon, Kimyevi maddeler sektörleri takip etti. Bu döneme bakıldığında ise tarım ihracatının yüzde 14.9 saniye ürünleri ihracatı yüzde 16.5 ve madencilik ürünleri ihracatı yüzde 19.4 oranında artış yaşadı. 

Kamupersoneli.net I ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE