Türkiye Mart Ayı İhracatında Rekor Kırdı

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci katılmış olduğu bir etkinlik kapsamında Türkiye'nin ihracat rakamlarına ilişkin bilgiler verdi. Mart ayında Türkiye tarihinin en yüksek rakamına ulaşıldığını açıklayan Bakan Zeybekci konuya dair önemli değerlendirmelerde bulundu.

EKONOMİ 03.04.2018, 05:00
Türkiye Mart Ayı İhracatında Rekor Kırdı

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Uluslararası Fuarcılık Çalıştayı'na katıldı. 

Ekonomi Bakanlığı tarafından düzenlenen etkinlik kapsamında bir konuşma yapan Ekonomi Bakanı Zeybekci Türkiye'nin ihracat rakamlarına dair değerlendirmelerde bulundu.

TÜRKİYE'NİN İHRACAT RAKAMLARI AÇIKLANDI

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci söz konusu etkinlik kapsamında yapmış olduğu konuşmasında, Türkiye'nin ihracat rakamlarına dair açıklamalarda bulundu. 

Türkiye'nin; Avrupa, Asya ve Afrika'da ihracatını artırdığına vurgu yapan Bakan Zeybekci sadece Ortadoğu'da istenilen artışın olmadığını ifade etti. 

Mart ayında tarihin en yüksek ihracat rakamının yakalandığını dile getiren Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin açıklamaları şu yönde,

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'den İhracat Açıklaması,

"Kültür coğrafyamızın fuar merkezi olalım. Kültür coğrafyası dediğimiz 1,5 milyarlık nüfusun orta yerindeyiz. Afrika bir başarı hikayesi. Afrika son 3 aylık ihracatı en fazla artırdığımız coğrafya, ihracatı yüzde 22 artırdık. Avrupa ile yüzde 17'nin, Asya ile yüzde 20'nin üzerinde ihracat artışı oldu. Sadece Ortadoğu'da maalesef olumsuzluklardan dolayı istediğimiz oranda artıramadık. Buna karşın mart ayında tarihimizin en yüksek aylık ihracatına ulaştık. Ocakta yıllık 158 milyar dolar, şubatta 159 milyar dolar, martta da 160 milyar dolarlık ihracatı aştık. Yıl sonunda inşallah 170 milyar doları da aşacağız. Bu kendi çapında baktığınız zaman tam anlamıyla bir Türk mucizesidir."

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)