16 Eylül 2019 Pazartesi 19:07
Türkiye ne kadar faiz ödedi! CHP’li Öztrak, AKP döneminde 16,5 yılda ödenen faiz miktarını açıkladı!

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, bugün CHP Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında Türkiye’nin AKP döneminde ödediği faiz miktarı hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. 1975-2002 yılları öncesinde Türkiye’ye uygulanan ambargolar, petrol krizleri, dünya ekonomik buhranları, sınırlarımızda yaşanılan savaşlar, körfez krizleri, ekonomik krizler, depremler, doğal afetler olmuş olmasına rağmen 27 yıllık bir dönemde Türkiye’nin toplamda 251 milyar dolar faiz ödediğini hatırlatan Öztrak, AKP’nin iktidara geldiği son 16,5 yıllık dönemde ise 467 milyar dolar faiz ödendiğini söyledi.

CHP sözcüsü Faik Öztrak şu açıklamalarda bulundu;

16,5 YILDA 467 MİLYAR DOLAR FAİZE AKTI

Dün Sayın Genel Başkanımız, 2019’un ilk yedi ayında, bütçeden yapılan faiz ödemelerini açıkladı. Bu yıl ilk yedi ayda bütçeden yapılan faiz ödemesi yaklaşık 11 milyar dolar. Bir de 2003’ten bu yana, yani Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarında, bütçeden yapılan toplam faiz ödemeleri var. 2003’ün ilk gününden, 2019’un 31 Temmuzuna kadar bütçeden faiz için ödenen tutar, tam 467 milyar dolar. Niye dolar kullanıyoruz? Enflasyondan bir miktar arındırılmış olsun diye. Bir kez daha tekrarlıyorum. Son 16,5 yılda, bu iktidar yönetiminde, bütçeden faiz için ödenen tutar tam 467 milyar dolar.

FAİZE HER GÜN 77 MİLYON DOLAR ÖDEDİK

Şimdi bunu, 2003 başından 2019 Temmuz’una kadar geçen gün sayısına bölersek ki, 6 bin 52 gün var. Faize her gün bu iktidar 77 milyon dolar ödemiş. Bir daha tekrarlayım. Adalet ve Kalkınma Partisinin iktidarda olduğu 16,5 yılda her bir günde faize 77 milyon dolar ödenmiş. Bugün aynı beyler 50 milyon dolar için Türkiye’nin en stratejik savunma sanayii fabrikalarını yabancı ordulara peşkeş çekmeye kalkıyorlar. Ayıbı unuttular. Günahı unuttular. Utanmayı unuttular. Söylüyoruz, “Türkiye yönetilmiyor, Türkiye savruluyor”. Bunu boş yere söylemiyoruz.

KENDİNDEN ÖNCEKİ 27 YILDAKİ İKTİDARLARIN 3 KATI KADAR

Bütçe verilerinin yayımlandığı 1975’ten 2002’ye, 27 yılda bütçeden yapılan faiz ödemesi toplam 251 milyar dolar. Yani Adalet ve Kalkınma Partisi’nin iktidara gelmesinden önceki 27 yıl boyunca iktidarlar bütçeden 251 milyar dolar ödemesi yapmışlar. 16,5 yılda ne kadar bu iktidar döneminde? 467 milyar dolar. 1975-2002 dönemini bir hatırlatmak isterim. Bu dönemde Türkiye’ye uygulanan ambargolar var, petrol krizleri var, dünya ekonomik buhranları var. Sınırlarımızda savaşlar, Körfez Krizleri var. Ekonomik krizler, depremler, doğal afetler var. Ve 27 yılda ödenen faiz, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 16,5 yılda ödediği faizin neredeyse yarısı. Gün hesabına dönersek… Bunların iktidarında faize her gün 77 milyon dolar ödeniyor; onlardan önceki iktidarlar ise 27 yılda, faize her gün 25 milyon dolar ödüyor. Yani Adalet ve Kalkınma Partisi’nin görevde olduğu her bir günde kendinden önceki dönemin üç katı kadar faiz ödenmiş.

FAİZMETRE 27 SAATTE 56 MİLYON DOLAR YAZDI

Şimdi bu rezaletin sahipleri, bunun üstünü örtmek için bağırıyorlar. Yok faize karşılarmış, yok yeşil finansmış, yok faizsiz bankacılığa, bankacılık denilmemeliymiş, yok Faizsiz Bankacılık Danışma Komiteleri kurup bu araçlara fetva alacaklarmış. Bunları geçin. Dün Genel Başkanımızın konuşmasını yaptığı saatten bu yana yaklaşık 27 saat geçti. Ve bu 27 saatte bu ülke 56 milyon ödedi. Faiz metre 56 milyon dolar yazıyor 27 saatte. Siz boş boş işlerle uğraşıyorsunuz. Şimdi faiz lobisi bunları sevmesin de kim sevsin.

Öztrak, verdiği rakamlarla, Türkiye’yi yöneten AKP hükümetinin ülkeyi bu hale getirdiğini belirterek, ülkenin yönetilemediğini aksine savrulduğunu iddia etti.

DÜYUN-U UMUMİYE DE GELİR

Ülkeyi işte bu hale getirdiler. Hani ucube tek adam rejimi bu ülkeyi şahlandıracaktı? Esnaf, iş adamı zaten iflas ve konkordato arasına sıkışmış durumda. Şimdi de ülkemizi iflasın eşiğine getirdiler. Elbette bu haldeki bir ekonomiye Borçlanma Genel Müdürlüğü de gelir. Böyle giderse bakın buradan uyarıyorum, Düyun-u Umumiye de gelir. Tekrarlıyorum. Bu ülke yönetilmiyor, bu ülke savruluyor.

CHP sözcüsü Faik Öztrak, Erdoğan’ın geçmişte yaptığı dolarla mücadele kapsamında yaptığı çağrıları hatırlatarak, bugün geldiğimiz noktada ki durumu açıkladı;

VATANDAŞ PARASINI DÖVİZDE TUTUYOR, DEVLET İHALELERİ VE GARANTİLERİ DÖVİZLE VERİYOR

Millet artık kendi yerli ve milli parasına, yani Türk Lirasına güvenmiyor. Millete şov olsun diye sahte dolarları yaktırdılar. Döviz büfelerinin önünde dolar verip Türk Lirası almak için kuyruklar oluşturdular. Sonuç? Son bir yılda bankalarda milletin döviz mevduatı 39 milyar dolar artmış, 190 milyar dolara dayanmış. Bu bir rekor… Millet peki kendi parasına güvenmiyor, devlet ne yapıyor? Devlet zaten kötü örnek olan devlet. İhaleleri, garantileri, köprü geçişlerini dolarla Avroyla belirlemeye devam ediyor.

NE DEDİYSEK TERSİNİ YAPIYORLAR, SONUÇ ORTADA

Fransa’nın ünlü siyasetçisi Jacques Delors, bunun meşhur bir lafı var. “Almanların tamamı belki Tanrıya inanmaz, ama tamamı Alman Merkez Bankasına inanır” diyor. Bu, güvenilir kurumların önemini gösteren tarihe kazınmış olan bir söz. Geçen yıl Ağustos ayında biz, dünyada hiçbir muhalefetin yapmayacağını yaptık ve iktidara 13 maddelik bir reçete verdik. O tane maddeden iki tanesini sadece burada değerlendirmek istiyorum. Birincisi “Merkez Bankası’nın araç bağımsızlığına dokunma” dedik. İkincisi de “Döviz esas alınarak imzaladığın sözleşmeleri derhal TL’ye çevir” dedik. Ne yaptılar? Biz bunları söyledik ya, bu ülkede ilk defa bir iktidar Merkez Bankası Başkanını kovdu. İkincisinde de dövizli ihalelere devam dedi. Şimdi son olarak BOTAŞ’ın “enerji arz güvenliği” diyerek açacağı ihalelerde dövizle teklif almasına izin verildi. Tüm bunlar memlekette Türk Lirasına güveni artırır mı, yoksa dolar bağımlılığının değirmenine su mu taşır. Bunları ilerleyen günlerde hep beraber göreceğiz.

TCMB’NİN İHTİYAT AKÇESİNİ GASBETMESELER BÜTÇE 18 MİLYAR TL AÇIK VERECEKTİ

Bugün Ağustos ayı bütçe sonuçları geldi. Biliyorsunuz TCMB’den ihtiyat akçelerini, kefen paralarını, gasp ederek bütçeye yama yapmışlardı. Bu yamaya rağmen bütçe Ağustos’ta zar zor fazla vermiş. Yamayı çekip alırsanız geçen yıla göre Ağustos ayında bütçe açığının yüzde 209 arttığını ve 17,9 yani 18 milyar açık verdiğini görüyoruz. Yine sigara başta olmak üzere hatırlayın maktu vergilerde olağanüstü zamlar yapılmıştı ama buna rağmen vergi gelirlerindeki artış yüzde 9,3’de kalmış. Bütçenin faiz dışı harcamaları ise hız kesmemiş, geçen yılın Ağustos ayına göre, yüzde 23 artmış. Harcamalar artarken, bütçenin gelir tarafı zamlarla ve bir defalık gelirlerle toparlanmaya çalışılıyor. Bu, sürdürülebilir bir durum değil. Kefen parasıyla ayakta duran bütçe olmaz. Derhal tedbir almak lazımdır.

BOŞ LAFI BIRAKIN

Ekonomi tel tel dökülüyor. Ama saray aspirinle, milletin kefen parasına el koyarak, TÜİK Başkanına verileri makyajlatarak, bir de gündem değiştirerek durumu idare etmeye çalışıyor. Boş lafları bırakacağız, bir an önce iktidar bu gözlerdeki çaresizliği görecek, milletin boşalan tenceresini, cüzdanını bir an önce doldurmaya başlayacak. Benim söyleyeceklerim bu kadar. Varsa sorularınızı teker, teker ve kurum kimliklerinizle beraber alabilirim.

Son Güncelleme: 16.09.2019 19:28
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
YUNUS 2019-09-16 19:59:25

FAZLA FAİZ ÖDENDİ EVET DOĞRU ÇÜNKÜ RTE DEVİRMEK İSTEDİLER TÜRKİYEYİ GELİŞTİREN ADAM GİBİ ADAMI İNDİRMEK İSTEDİLER VE BUNU DA EKONOMİK ÜZERİNDEN YAPTILAR

Avatar
Göksel 2019-09-16 20:09:55

Sizin batırdığınız bankaları , yapılan darbelerin faturalarını herhalde cebinden ödediler..ylsuzları hiç saymadım bile

Avatar
Hehehe 2019-09-16 20:42:05

Borcu yapanlar başka ödemek zorunda kalanlar başka IMF Dünya bankasina yüzde bilmem kacla borç yapan kim acaba herzamanki CHP boş yapmada üstüne yok

Avatar
Mert 2019-09-16 21:24:22

Sizin borçlarınız temizlendi tebrik etmeniz lazım

Avatar
Tebernuş Özer 2019-09-16 20:07:11

Türkiye için 600 milletvekili fazla 400 e indirilmelidir.Ayrıca milletvekillerinin bir faydasıda yok.Bakın chp.Edirne milletvekilimin icraatlerine.......

Avatar
Mert 2019-09-16 21:27:03

Bu admin nerde yalan haber var onu yayınlıyo chp diyosa kesin yalandır ayrıca ödenen borçlardan neden bahsedilmiyo bi işe yaramıyorsunuz en azından gölge etmeyin meyve veren ağacı taşlamayın