Türkiye Sabit Dolar Kur Rejimine Geçmeye Mi Hazırlanıyor?

Yapılan spekülatif eylemlerle doların kuru anlık olarak rekor seviyelere çekilmeye başlayınca kapalı kapılar arkasında dalgalı dolar kuru yönetimi yerine sabit dolar kuru yönetimine geçilmesinin konuşulduğu iddia edildi.

EKONOMİ 10.08.2018, 13:20
Türkiye Sabit Dolar Kur Rejimine Geçmeye Mi Hazırlanıyor?

Dolar kurunda yaşanan yükseliş dalgasının yarattığı şok etkisi tüm piyasada hissedilirken Türkiye şimdi de sabit kur tartışmasına başladı. Ülkemizde şu anda dalgalı döviz kuru politikası uygulanırken sabit kur politikasına geçiş yapılması isteği ağırlık kazanıyor. 

Ancak ekonomi uzmanları içerisinde bulunduğumuz durumun bu geçiş için uygun olmadığı ve fevri bir hareketle sabit kur politikasına geçiş kararı verilmesi durumunda Türkiye'nin derin bir ekonomik krize gireceklerini iddia ediyorlar. 

Sabit Kur Rejimi Ne Demek?

Verilecek bu tip bir kararla Türkiye'ye döviz girişi yatırımcıların düşeceği ikilem nedeni ile anında duracak görüşü sabit kura geçiş için kesinlikle uygun bir dönemde olunmadığını ortaya koyuyor. Sabit kur rejimi Merkez Bankası tarafından dolar kuru belirlenmesi ve Merkez Bankası değiştirmediği sürece aynı şekilde uygulanan dolar kurudur. Yani dolar kuru yaşanan ekonomik gelişmeler neticesinde anlık olarak değil sadece Merkez Bankası tarafından müdahale edilmesi durumunda değişmektedir. 

Ülkemizde 1980'li yılların başına kadar sabit kur rejimi uygulanmış olup ardından alınan karar ile dalgalı döviz kuru yöntemine geçti. 2000'li yıllarda ise bant içinde dalgalanma rejimi yöntemi uygulandı. 2001 yılında yaşanan ekonomik kriz sonrasında bu yöntem çöktü ve Türkiye dalgalı kur rejimine geçiş yaptı.

Ancak Türkiye'nin tekrar sabit dolar kuru rejimine geçmei için gerekli alt zemini oluşturmadan böyle bir hamleyi gerçekleştirmesi intihardan farksız görünüyor. Yani ekonomi kurmayları tarafından dolar rejimi yöntemleri tartışılıyor ancak şu anda kur rejimi değişikliği yapılması pek mümkün görünmüyor. 

Kamupersoneli.net -  Ankara

Yorumlar (0)