Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Bayraktar: Kredi Faizleri Yüzde 11'e İndirilmeli!

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar'tan yeni bir açıklama geldi.. Bayraktar, açıklamasında ise çiftçinin finansman sorununun çözümlerine yönelik olarak talepte bulundu ve; "tarımsal kredi faizlerini yeniden yüzde 8-11'e indirmeli" ifadelerini kullandı.

EKONOMİ 17.05.2019, 18:10
Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Bayraktar: Kredi Faizleri Yüzde 11'e İndirilmeli!

Türkiye Ziraat Odaları Birliği'nin 27. Olağan Genel Kurulu, Anadolu Hotels Esenboğa Thermal Otel'de başladı.

Açılış konuşması gerçekleştiren Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar tarım ve çiftçilere yönelik olarak;

"Tarımla ilgili her çalışma öncelikle çiftçimizi ilgilendirir. Çiftçimizin Anayasal meslek örgütü olan TZOB'un görüşlerinin alınmasından daha tabii bir şey olamaz.

Nitekim bu durum dikkate alınmış olacak ki bugünkü Resmi Gazete'de yayınlanan Tarım Şurası Yönetmeliği ile oluşturulan şura yürütme kuruluna TZOB da üye olarak dahil edildi.

Çiftçimizin yararına olan her politikayı destekleriz, çiftçimizin zararına olan bütün politikalara karşı çıkarız.

Tarımdaki istihdam son bir yılda 300 bine yakın azalarak 4,7 milyonun altına geriledi. Gençleri tarımda tutamazsak, tarımsal üretimimiz de gıda güvencemiz de tehlikeye girer.

Çözüm bellidir, tarım Bağ-Kur primleri indirilmelidir. Çiftçilerimize her yıl için 90 gün yıpranma payı verilmelidir." dedi.

ENFLASYON SORUNLARI

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar enflasyon ile alakalı olarak;

"Ne yapıp edip çiftçimizi tarlada tutmalıyız. Tohumda, yemde, gübrede, elektrikte, zirai ilaç fiyatlarında büyük artışlar oldu. Bazı girdilerde yıllık artış oranı yüzde 115'i aştı.

Artan girdi fiyatları karşısında üreticilerimiz her geçen gün zorlanıyor. Enflasyonun sorumlusunun çiftçi olmadığı gün gibi ortada.

Bu girdi fiyatlarıyla, faizlerle, enflasyonla, ithalat izinleriyle, alım fiyatlarıyla üretim kolay değil. Çiftçimizin sorunlarını çözemezsek, gıda fiyatlarını daha çok konuşuruz.

Biz, gübre ve yem dışındaki girdilerde KDV oranı kadar bir miktarın çiftçimize destek olarak verilmesini talep ediyoruz.

Desteklerden alınan yüzde 2 ile yüzde 4 arasında değişen stopaj kesintisi kaldırılmalıdır. Tarımda kullanılan elektrikte fon ve TRT payı kaldırılmalıdır." dedi.

TARIMSAL KREDİ BORÇLARI

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar tarımsal kredi borçları hakkında ise;

"Bankalara ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan tarımsal kredi borcu 110 milyar lirayı aştı. Çiftçi borçlarına yönelik yapılandırma idari takipteki borçlar ile diğer bankalara olan tarımsal kredi borçlarını kapsamadı.

Çiftçimizin kredi borçlarının yaklaşık yüzde 37'si Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri dışındaki bankalara aittir.

Ayrıca çiftçimiz takibe düşmemek için Ziraat Bankasına olan borçlarını cari faiz üzerinden yapılandırmıştır. Bütün bu sorunlara bir çözüm bulunması gerekir.

Çiftçimiz, üretimi sürdüremez ve tarımdan koparsa ülkemizin gıda güvencesi de tehlikeye girer." dedi.

TARIMSAL KREDİLERDE, MASRAF, KOMİSYON, HAYAT SİGORTASI, TARIM SİGORTASI İSTENMEMELİ

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar çiftçilerin finansmanları hakkında açıklamasında ise;

"Diğer kamu bankaları da çiftçimize Hazine destekli düşük faizli kredi vermelidir. Tarımsal kredilerde, masraf, komisyon, hayat sigortası, tarım sigortası istenmemeli.

Yatırım kredilerinde ipotek bedeli, limit tahsis masrafı kaldırılmalı.

Kuraklık verim sigortası parsel bazlı olarak tüm ürünler ve riskler için uygulanmalıdır.

Tarım sigortası kapsamında halen yer almayan risklerin yaşanması durumunda çiftçimizin zararlarını karşılayacak şekilde destekleme yapılmalıdır.

Süt fiyatlarında istikrar sağlanmadığı sürece, Türkiye'nin et sorunu olacaktır. Yetiştiricilik yapmak gerçekten zor hale gelmiştir.

Kanatlı sektöründe de durum farklı değil. Biz, çiftçimizin çıkarlarını korumak için lobilerle mücadele etmekten çekinmeyeceğiz.

Üreticiyi merkez almış, istikrarlı, sorun çözen, geleceği planlayan politikalara ihtiyacımız var." dedi...

Yorumlar (0)