TÜSİAD'dan Flaş 'Vize Krizi' Açıklaması: Sorumlu Olmayan Vatandaş Zarar Görecek!

ABD ile Türkiye arasında vatandaşların seyahat vizesi işlemlerinin durdurulmasının ardından, TÜSİAD'dan bir açıklama geldi.

EKONOMİ 09.10.2017, 11:25 09.10.2017, 15:45
TÜSİAD'dan Flaş 'Vize Krizi' Açıklaması: Sorumlu Olmayan Vatandaş Zarar Görecek!

TÜSİAD tarafından vize krizine ilişkin bir son dakika açıklaması geldi.

Açıklamaya göre, ABD ile Türkiye arasında güçlü ve köklü bağların olduğu, iki ülke arasında yaşanılan bu sıkıntıların sorumlusu olmayan vatandaşların çekeceğini ve bu anlaşmazlıkların sosyal, ekonomik, kültürel ve akademik ilişkilere de zarar vereceği belirtildi.

Sorumlu Olmayan Vatandaşlar Zararlı Çıkacak!

Amerika Birleşik Devletleri tarafından yapılan açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına yönelik seyahat vizesi işlemleri durduruldu. Bu durum karşısında Ankara'dan cevap geldi ve seyahat vizesini karşılıklı olarak durdukları açıklandı. Yaşanan bu vize krizi sorumlu olmayan birçok vatandaşı olumsuz etkilicek.

TÜSİAD İlişkilerde Kopukluk Yaşanacağını Belirtti...

Bu yaşanan olumsuzluklara TÜSİAD'dan bir değerlendirme geldi.

Karşılıklı olarak seyahat vizelerinin kaldırılmasına TÜSİAD bir açıklama yaparak şu ifadelere yer verdi:

“ABD’nin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına yönelik seyahat vizesi işlemlerini durdurması kararı, son derece talihsiz bir gelişmedir. Türkiye ile ABD, siyasal, ekonomik ve tarihi açıdan güçlü ve köklü bağlara sahiptir. NATO müttefikliği çerçevesinde bölgesel ve küresel istikrar açısından iki ülke ilişkileri belirleyicidir.

Dün gece başlayan vize krizini itidal içinde çözecek diplomatik süreçler bir an evvel başlatılmalıdır. Uluslararası ilişkilerde müttefik ülkeler arasında, belirli konular üzerinde anlaşmazlık ya da öncelik farklılıklarının bulunması doğaldır. Ancak bu anlaşmazlık ve farklılıklar, sağduyulu diplomasi ile çözüme kavuşturulmalıdır.

ABD Büyükelçiliği tarafından alınan bu karar ve mütekabiliyet ilkesinin doğurduğu sonuçlar çerçevesinde, iki ülke arasındaki anlaşmazlıkların esas sorumlusu olmayan vatandaşlar ve de ülkeler arasındaki ekonomik, sosyal, kültürel ve akademik ilişkiler zarar görecektir.

Bu krizin ikili ilişkilerin temellerini sarsmadan, karşılıklı güven ve yapıcı diyalog eşliğinde hafifletilmesi, akabinde de yaşanan anlaşmazlıkların hızlı bir şekilde çözülmesi öncelikli beklentimizdir." denildi.

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

Yorumlar (0)