TV Yayınları Ücretli Mi Oluyor? Televizyon İzlemek İçin Ayrı Ücret Mi Verilecek?

Demirören Medya İcra Kurulu Başkanı Soysal'dan yeni bir açıklama geldi ve televizyon izlemelerinde vatandaşlardan ücret alınması talebinde bulundu. TV yayınları ücretli mi olacak? İşte detaylar.

EKONOMİ 16.02.2019, 10:12 Kerim Solak
TV Yayınları Ücretli Mi Oluyor? Televizyon İzlemek İçin Ayrı Ücret Mi Verilecek?

TV programı, televizyon izlemek için artık vatandaş ücret mi ödemek zorunda kalacak? Türkiye'deki geleneksel medyanın dijital dönüşüm gerçekleştiremediğini ve kısır döngüye girdiğini yazan Demirören Medya Holding İcra Kurulu Başkanı'ndan yeni bir açıklama geldi.

Sosyal YouTube, Google, Amazon, Twitter, Instagram, Facebook gibi kuruluşları örnek gösterdi, "Bizler ise hâlâ pahalı içerik üretip ücretsiz erişime açarak sektörü her geçen gün aşağıya çekiyoruz" dedi.

Demirören Medya Holding İcra Kurulu Başkanı Mehmet Soysal, Milliyet'teki 'Ve kördüğümlerin çözülmesi…' başlıklı yazısında şu ifadeleri kullandı:

"Ülkemizdeki geleneksel medya dijital dönüşümünü gerçekleştiremedi.

Ve bu yüzden, içinde bulunduğu kısır döngüden kendini kurtaramadı. (…) Medya yönetimi kazandığı paraları sektöre yatırmadı.

Sektörü geliştirmedi. Müzikten kazandığı parayla otobüs şirketleri, otel, tekstil, lokanta açan sanatçılarımızın düştüğü durumdan farkımız yok.

Mobil şirketleri dahi geleneksel medyanın önüne geçti. Bu durumun hukuki altyapısı hazırlanmalı ve iş çerçevesi sınırlandırılmalı.

Youtube, Google, Amazon, Twitter, Instagram, Facebook gibi kuruluşlar geleceğin en güçlü medya kuruluşları olmaya doğru büyük hazırlık yapıyor.

Bu konuda önemli medya kuruluşlarını satın alıyorlar. Bizler ise hâlâ pahalı içerik üretip ücretsiz erişime açarak sektörü her geçen gün aşağıya çekiyoruz.

Küçük bir ekonomik krizde ise ilk akla gelen personel giderlerini kısmak oluyor. Günde 15 lira verip sigara alan, 5 liraya bir bardak çay içen okuyucu 1 lira verip gazete okumuyorsa ortada büyük bir sorun var demektir.

Diyoruz ki medyanın tüm aktörleri artık bir araya gelmeli ve sorunlarını konuşup ortak çözümler üretmeli.

Maliyetlerini aşağıya çeken ortak platformlar kurmalı. Almanya modeli gibi televizyonları izlemenin bir ücreti olmalı.

Televizyon üretimi yapan şirketler kutu satarak toptan yayıncılık yapan platformlarla, mobil şirketleriyle; yapımcı firmalar reklam ve piar ajanslarıyla bir araya gelip ortak çözümler üretilmeli....

Yorumlar (18)
Mehmet 6 ay önce
Çok iyi olur tv den kurtuluruz belki biraz kitap okuyup gözümüz gönlümuz açılir
Yüksel 6 ay önce
Kardeş girmeseydin medya işine.
Mel 6 ay önce
Bi bu kalmıştı para vermediğimiz
Dddd 6 ay önce
Dolar ile yap zaten vatandaş bir tw ye para vermedigi kalmisti
Zeki 6 ay önce
Allah sizi bildigi gibi yapsin bi bu kalmisti onuda yapin
Ilyas 6 ay önce
Ne 15 lirasi millet tutun iciyor tutun
Moris 6 ay önce
Tv izleyen mi var?
Can 5 ay önce
Hic sorma tvmi kaldi artik
fırat 6 ay önce
herkes internetten izler sende açar ağzını bakarsın.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın