Uçak Yolculuğunda Yeni Dönem Başlıyor! Ekstra Ücret Ödenecek

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ) tarafından alınan kararlarla beraber uçak yolculuklarında yeni döneme giriliyor. DHMİ tarafından işletildiği açıklanan havalimanlarından dış hat uçuşlarında 1 Ocak 2019'dan itibaren, yolcu başına "1 ila 3 euro" arasında güvenlik ücreti alınacağı bildirildi.

EKONOMİ 20.12.2018, 18:10
Uçak Yolculuğunda Yeni Dönem Başlıyor! Ekstra Ücret Ödenecek

Yolcu güvenlik ücreti, hava yolu taşıyıcıları tarafından DHMİ'ye ödenecek. Havayolu şirketlerinin bilet fiyatlarına ücreti yansıtması bekleniyor.

Ücretlendirmede; hava taşıyıcıları ya da anlaşma yaptıkları yer hizmet kuruluşlarının DHMİ’ye vereceği Yolcu ve Yük Bildirimi veya diğer ilgili belgelerdeki beyanları esas alınacak.

Adana, Erzurum, Gaziantep, Hatay, Kayseri ve Trabzon havalimanlarındaki dış hat yolcusu için güvenlik ücreti yolcu başına 3 euro olarak belirlendi. 

Dış hat uçuşlarında 1 euro alınacak havalimanları şöyle; 

Adıyaman, Ağrı, Amasya Merzifon, Balıkesir Koca Seyit, Batman, Bingöl, Bursa Yenişehir, Çanakkale, Denizli Çardak, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Iğdır, Isparta, Kahramanmaraş, Kapadokya, Kars, Kastamonu, Kocaeli, Konya, Malatya, Mardin, Muş, Ordu Giresun, Samsun Çarşamba, Siirt, Sinop, Sivas, Şanlıurfa GAP, Şırnak, Tekirdağ Çorlu, Tokat, Uşak, Van ve yıl içinde dış hat trafiğine açılacak havalimanları için ise dış hat yolcuları için 1 euro olarak ücretlendirildi. 

Yorumlar (0)