Ücret Garanti Fonu İle 3 Aylık Maaş Garantisi

Döviz kurunda artış çeşitli iş yerlerinin ödemesinde güçlük çekmesine sebep oluyor. Bu durumdan olumsuz yönde etkilenen işçiler Ücret Garanti Fonu'ndan ücret almak için neler yapmalı veya ne kadar ücret alabilirler? Konu hakkında bilgilerin devamı haberimizde...

EKONOMİ 19.09.2018, 09:58
Ücret Garanti Fonu İle 3 Aylık Maaş Garantisi

İşsizlik Sigortası Kanunu'na sonradan eklenen madde uyarınca, işverenin ödeyemediği işçi ücretleri için Ücret Garanti Fonu oluşturuldu. 

Habertürk'ten Ahmet Kıvanç'ın haberine göre işverenlerce işsizlik sigortası primi adında yatırılan paraların %1'i bu fonda biriktirilmeye başlanmıştı.  

Ücret Garanti Fonu, işcilerin alamadığı üç aylık ücretlerini işçilere ödüyor. Ödemeler ise net ücret üzerinden yapılarak işsizlik maaşından yapılan aylık ödemeler brüt asgari ücretin yüzde 80'ini yani bin 624 lirayı aşamazken, Ücret Garanti Fonu, Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) bildirilen prime esas kazancın tamamını dikkate almaktadır.

Ayrıca prime esas kazanç tavanı brüt asgari ücretin 7.5 katı tutarında. Dolayısıyla, 7.5 asgari ücrete kadar brüt kazançtan vergiler ve primler düşüldükten sonra kalan net tutar ödenmektedir. 

ÜCRET GARANTİ FONU'NDAN ÜCRET TAHSİL ETMEK İÇİN GEREKENLER?  

Bunun yanı sıra Ücret Garanti Fonu'ndan yararlanabilmek için işverenin konkordato ilan etmesi ve işveren adına aciz vesikası alınması iflasın ertelenmesi veya iflas nedenleri ile ödeyememe güçlüğüne düşmesi gerekmektedir. 

Fondan para alabilmek için, işçinin, işverenin ödeme güçlüğüne düşmesinden önceki bir yıl içinde orada çalışmış bulunması gerekmetkedir. Bunun yanı sıra ödenmeyen ücret alacağının işverenin ödeme güçlüğüne düşmeden önce olmuş olması gerekiyor. 

Ayrıca ödeme güçlüğü gerçekleşmeden öncesinde bir yıllık dönemde askerlik, tutukluluk, ve hükümlülükte geçen süreler; savaş, sıkıyönetim, olağanüstü hal ile bir yıldan uzun süreli tedavi gerektiren hastalıklar nedeniyle işe gidememiş olmak fondan para almaya engel değildir. Ayrıca işsizlik sigortası primi yatırılmamışsa çalıştığını belgeleyerek ücretini alabilmektedir. Ödeme güçlüğüne düşüldüğünde işten atılan işçiler davalarını kazandıklarında fondan parasını alabilmektedir.  

İŞSİZLİK MAAŞI ALMAK ENGEL Mİ? 

İşsizlik maaşı alanlar da alamadıkları ücretlerini fondan alabilmektedir. İşsizlik maaşı almak buna engel değildir. 

SON 5 YILDA ÖDENMEYEN ÜCRETLER İSTENEBİLİNİR Mİ? 

İşçiler, işveren ödeme güçlüğüne düşmeden önceki 5 yılda ödenmemiş bulunan ücretlerini alabilirler, iflastan önce olması gerekmemektedir.  

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA  

Yorumlar (0)