Vatandaşa Kötü Haber! Elektrik Faturalarına Gizli Zam Yapıldı

Milyonlarca elektrik faturası ödeyen vatandaşa kötü haber geldi. Elektrik faturalarına gizli zam yapıldığı görüldü. Enerji piyasası düzenleme kurumunca (EPDK) tarafından alınan kararlara beraber elektrikte kesme-bağlama ve güvence bedelleri artırılarak, sanayi ve ticarethane abone grupları için güvence birim bedeline zam yapıldığı görüldü. İşte elektrik faturalarına yapılan gizli zam hakkında tüm detaylar.

EKONOMİ 18.12.2018, 19:46 18.12.2018, 19:55
Vatandaşa Kötü Haber! Elektrik Faturalarına Gizli Zam Yapıldı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK), elektrikte kesme-bağlama ve güvence bedelleri, her yıl Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından ilan edilen Tüketici Fiyatları Genel Endeksi değerleri dikkate alınarak güncellendi.

EPDK'nin konuya ilişkin kararları, 1 Ocak 2019'da yürürlüğe girmek üzere Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Buna göre, elektrikte güvence birim bedellerinin sanayi ve ticarethane abone grupları için kilovatsaat başına 84,8 lira, mesken için 29,8 lira, şehit aileleri ve muharip gazi abone grupları için 14,9 lira, tarımsal sulama, aydınlatma ve diğer abone grupları için ise 40,2 lira olmasına karar verildi.

KESME-BAĞLAMA BEDELLERİ DEĞİŞTİRİLDİ

Kurul tarafından elektrikte kesme-bağlama bedellerinin alçak gerilim için 33,8 lira, orta gerilim için de 171,6 lira olması kararlaştırıldı.

SAYAÇ KONTROL BEDELLERİ GÜNCELLENDİ

Sayaç kontrol bedelleri de her yıl TÜİK tarafından ilan edilen Tüketici Fiyatları Genel Endeksi değerleri dikkate alınarak güncellendi ve Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, 1 Ocak 2019'dan itibaren direkt bağlı tek fazlı aktif veya üç fazlı aktif veya reaktif sayaçlar için kontrol bedelinin 22,1 lira, akım trafolu veya gerilim trafolu aktif ve/veya reaktif sayaçlar için de 27,9 lira olması kararlaştırıldı.

Yorumlar (0)