Vatandaşlar Dikkat! SGK'dan Kazancınız Düştü Mesajı Gelecek!

2019 yılı Cumhurbaşkanlığı Programı'nın açıklanmasıyla beraber Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından prime esas kazancı düşürülen veya eksik bildirilen sigortalıyı cep telefonunu göndereceği mesajla uyarıda bulunacak ve prime esas kazançlarının eksik yatırılması önlenmeye çalışılacağı açıklandı.

Vatandaşlar Dikkat! SGK'dan Kazancınız Düştü Mesajı Gelecek!

2019 yılı Cumhurbaşkanlığı Programının detayları kapsamında;

Ücretleri eksik bildirilen kalifiyeli mesleklerde bulunan kişilerin belirleneceği açıklandı.

Ayrıca kişilerin sosyal güvenliğine yönelik hak ve yükümlülüklerini kolayca anlayabilmeleri için mevzuatın sadeleştirileceği bildirildi.

Hürriyet'in haberine göre; Bununla beraber prime esas kazancı belirli seviyelerin üzerinde azalma yaşayan sigortalılara Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından SMS gönderileceği duyuruldu.

Söz konusu yapılacak olan düzenlemelerinin temel amaçlarından biri de kişilerin sosyal güvenliğine yönelik hak ve yükümlüklerinden anlık olarak haber almaları sağlayacak.

Diğer yandan sosyal güvenlik mevzuatı tek bir ekranda birleştirilecek ve e- mevzuat sistemi oluşturulabilecek.

Bununla beraber mevzuat sadeleştirilmesi yapılabilecek.

Diğer yandan kişiler sadece alakalı düzenlemeleri okuyarak veya kendi hak ve yükümlülüklerini öğrenebilecekler.

Kayıt dışıyla mücadele için ise veri paylaşımlarına önem verilebilecek.

Kurumlardan alınan verilerden yararlanılarak riskli sektör ve işyerleri belli olacak ve buralara yönelik denetimler sıklaştırılabilecek.

Ayrıca ücreti eksik bildirilen nitelikli mesleklerdeki kişiler, meslek kodu uygulamasıyla saptanacak. Tüm bu uygulamalar önümüzdeki 1 yılda hayata geçecek.

Kamupersoneli.net

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE