Vatandaşlara Yeni Fırsatlar- İkramiye, Promosyon Ve Ek Zam

Hükümet tarafından yapılan düzenlemeler sayesinde vatandaşların yüzü gülüyor. Emekli vatandaşlar ikramiyenin yanı sıra promosyon ve ek zamlara kadar pek çok kazanç elde ediyorlar.

EKONOMİ 14.03.2019, 18:23 14.03.2019, 18:32 Kerim Solak
Vatandaşlara Yeni Fırsatlar- İkramiye, Promosyon Ve Ek Zam

Derneğin Başkanlar Kurulu toplantısında müzakere edilen talepler ise şu şekilde açıklandı;

1- 65 yaşında ve 65 yaşın üzerinde vatandaşlara ücretsiz ulaşım hakkı kanunlara tabii olarak her yerde aynı standartlara göre uygulanmalı.

2- 2000 yılı ve sonrasında emekli olan vatandaşların intibakları yapılmalı.

3- Prim kazançlar ve prim ödeme gün sayılarının aynı olanlarının emekli oldukları tarih kontrol edilmeden intibak kriterlerinin belirlenmesiyle emekli aylıkları yeniden hesaplanmalı.

4- 2000 yılı ve ömcesinde emeklilere uygulanan intibak kuralları aynı süreçte 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlara da uygulansın.

5- 2000 yılı ve sonrasında emekli olanların aylıklarının karma sistemle hesaplanmasının yol açtığı kayıplara çözüm üretilsin.

6- Karma Sistemler yerine bütün dönemleri baz alacak tek bir emekli aylığı hesaplaması yapıldın ve sigortalı olunan süre artış yaşladıkça aylıklar da da artışlar yapılsın.

7- Gelirlerin ve aylıkların artışlarında TÜFE'nin dikkate alınmasıyla beraber aylıkların düşük olduğu emeklileri korumadığı bilinirken ücretliler ve aylık alanların harcamalarının esas alınması ücretlerin geçirme endeksi oluşturulsun.

8- Emekli vatandaşlara vergi idae karşılığı olarak ödemesi yapılan ek ödeme yüzdeleri 4- 5'ten en az yüzde 8-9'a çıkarılsın.

9- Emekli vatandaşlara dini bayramlar öncesinde ödeme yapılan ikramiyelerin 2019 yılı ve sonrası yıllarda emekli aylıklarının artışlarına endekslendirilerek güncellemesi yapılsın.

10- Sağlık katkı paylarının emeklilerden alınması durdurulsun.

12 -Kamu çalışanlarına ödenen aile yardımı, tüm emeklilere de aile yardımı desteği olarak getirilsin..

Yorumlar (0)