Vergi İndiriminden Yararlanmak İsteyenler Dikkat! Süre Doluyor!

Bazı ürünlerde ekonomiyi canlandırma çalışmaları kapsamında uygulanan vergi indirimleri için süre doluyor.

EKONOMİ 24.09.2017, 19:02 24.09.2017, 19:27
Vergi İndiriminden Yararlanmak İsteyenler Dikkat! Süre Doluyor!

Bakanlar Kurulu kararları ile ekonomiyi canlandırma çalışmaları kapsamında uygulanan beyaz eşya, mobilya ile konut sektörlerindeki vergi indirimleri için süre doluyor. 

Geçtiğimiz aylarda süre uzatımına giden vergi indirimlerinden yararlanmak isteyen vatandaşlar 30 Eylül Cumartesi gününe kadar bu indirimlerden yararlanabilecekler. 

VERGİ İNDİRİMLERİ İÇİN SONA YAKLAŞILIYOR

Ekonomiyi canlandırma çalışmaları kapsamında uygulanan vergi indiriminde, beyaz eşyalardan alınan Katma Değer Vergisi (KDV) yüzde 18'den yüzde 8'e indirilmişti. Bu çalışmalar kapsamında ayrıca beyaz eşyadaki özel tüketim vergisi (ÖTV) yüzde 6,7'den yüzde 0'a (sıfır) olarak uygulanmıştı.

VERGİLER ESKİ HALİNE DÖNECEK

Bakanlar Kurulu'nun Mart ayında gerçekleştirdiği toplantıda ayrıca bu bağlamda alınan kararlara göre, tapu işlemleri üzerinden binde 20 oranında alınan tapu harcı bu çalışmalar kapsamında, konut ve işyerleri için binde 15'e düşürülmüştü. 

SON GÜN 30 EYLÜL

Bakanlar Kurulu'nun Şubat ayındaki toplantısında alınan kararlara göre ise, piyasaları canlandırmaya yönelik tedbirler çerçevesinde, beyaz eşyalardan alınan ÖTV yüzde 0'a (sıfır) indirilmiş ve KDV ise yüzde 18'den 8'e düşürülmüştü. Şubat ayında gerçekleşen toplantıda ayrıca konut teslimlerinde KDV indirimi uygulamasında da süre uzatımına gidilmişti. 

İKİNCİ BİR SÜRE UZATIMI BEKLENMİYOR

Vergi indirimleri kapsamında gözlemlenen piyasalardaki hareketlilik ve uygulamanın devam etmesine yönelik gelen taleplerin yoğunluk nedeniyle uygulama 30 Eylül tarihine kadar uzatılmıştı. Vergi indirimleri uygulamasında tekrar süre uzatımı olup olmayacağı yönünde henüz bir açıklama olmazken Maliye Bakanı Naci Ağbal daha önceki açıklamalarında bunların geçici vergi indirimleri olduğunu, sektörlerde yapılan indirimlerin amacını karşıladığını vurgulamıştı. 

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)