Vergi Ödemelerinde İndirim İçin Kolaylık Sağlanacak

Hazine ve Maliye Bakanlığının Gelir Vergisi Genel Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. İşte detaylar.

Vergi Ödemelerinde İndirim İçin Kolaylık Sağlanacak

Bununla beraber mükelleflere vergi indirimleri uygulaması kapsamında ek kolaylık sağlanacağına karar verildi.

Ayrıca 2018 yılıan yönelik olarak 2019 yılında ve sonraki dönemlere yönelik verilecek olan gelir ve kurum beyannemesi kapsamında vergi indirimlerinden yararlanıp, yararlanılmayacağıyla alakalı olarak her bir beyanname 250 Türk Lirasına kadar yapılan eksik ödemeler ve söz konusu beyannamelere göre tahakkuk eden vergilerin kanuni süresi içerisinde ödenmiş olması şartların ihlal edilmesi anlamı taşımayacak.

Diğer yandan alakalı vergi kanunu hükmüne göre tecil edilerek belirlenen şartların gerçekleşmesi durumunda ise terkin edilecek olan vergilerin ve şartların sağlanamaması durumunda ise öngörülen tecil sürelerinin bitimi itibariyle 15 gün içerisinde ödenmesi durumuda tahakkuk eden vergilerin kanun süresi içerisinde ödenmiş olması şart ihali olarak kabul edilmeyecek.

Vergi indiriminden faydalanılıp faydalanılamayacağının tespitinde 2018’e ilişkin olup 2019 yılında ve sonraki dönemlere ilişkin verilecek gelir ve kurumlar vergisi beyannamelerinde 250 liraya kadar yapılan eksik ödemeler, tahakkuk eden vergilerin kanuni süresi içinde ödenmiş olması şartının ihlali anlamına gelmeyecek.

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2019, 15:28
YORUM EKLE