Vergi Yapılandırma İlk Taksit Ödeme Süresi Uzatıldı !

Resmi Gazete'de yayımlanan kararda vergi yapılandırma ilk taksit ödeme süresinin uzatıldığı ifade edildi. Konu ile ilgili olarak tüm detaylar haberimizde...

EKONOMİ 02.10.2018, 08:38 18.01.2019, 23:20
Vergi Yapılandırma İlk Taksit Ödeme Süresi Uzatıldı !

Kamuya yönelik borçların yeniden yapılandırılmasında ilk taksit ödeme süresi Resmi Gazete'de yayımlanan bir karar ile uzatıldı. Bu bağlamda vergi, yapılandırması yapan vatandaşlar ilk taksitlerini 15 Ekim'e kadar ödeyebileceklerdir.

Bu konu hakkında Resmi Gazete'de yayımlanan 1 Ekim'den itibaren geçerli olmak üzere Cumhurbaşkanlığı Kararı yürürlüğe girdi.

15 EKİM'DE SONA ERECEK

Konu ile ilgili olarak 7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun kapsamında yapılandırılan alacakların 1 Ekim'e kadar ödenmesi gereken ilk taksit ödeme süresinin uzatıldığı belirtildi ve bu sürenin 15 Ekim'de sona ereceği ifade edildi.

Kanun kapsamında yapılandırılan alacakların 15 Ekim mesai bitimine kadar peşin ödenmesi halinde, hesaplanan Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) tutarından yüzde 90 indirim, idari para cezalarının aslından da yüzde 25 indirim yapılacağı ve ayrıca katsayı uygulanmayacağı da vurgulandı.

Bu yapılandırmadan vatandaşların yararlanması için ilk iki taksitin tam ve süresinde ödenmesi gerekiyor. Zamanında ödeme yapmayanlar yapılandırma hakkını kaybedecekler.

Yorumlar (0)